Avea să fie un masacru, a fost lansat un thriller uimitor. Sentimentul era aproape

Avea să fie un masacru, a fost lansat un thriller uimitor.  Sentimentul era aproape

După primul set, pe care Daniel Medvedev l-a câștigat cu 6-0, ar fi fost un masacru. Cu toate acestea, Jannik Sinner a renăscut și meciul s-a transformat într-un thriller fără precedent. Italianul a fost pe punctul de a câștiga finala rusă ATP 2021 de la Torino.

Łukasz Iwanek

Danio Medvedev

PAP / EPA / ALESSANDRO DI MARCO / În imagine: Danio Mediodio

După trei sute de victorii în fața lui Hubert Hurkacz și Alexander Zverev, Danio Medvedev a avut garantat că va ajunge în semifinalele Ligii Campionilor de la Torino. În ultimul meci din grupă, adversar a fost rusul Yannik Sener, care a intrat în meci din turul doi (în locul accidentatului Matteo Berrettini) și a învins polul. A mai jucat trei seturi cu vicecampioana italiană. Meciul s-a transformat într-un thriller neașteptat. Medvedev a revenit în al treilea set cu 2:4, a salvat două meciuri în tiebreak și a câștigat cu 6-0, 6:7 (5), 7:6 (8).

În meciul de deschidere, Medvedev a marcat o pauză cu un forehand adânc care a provocat un fault. Rușii au avut control total asupra loviturilor lui, schimbând direcțiile și împrăștiind adversarul la colțuri. Sinner nu a putut face față schimburilor și a făcut multe greșeli. Putea să arate un tenis bun, dar era extrem de neregulat. În cel de-al treilea meci al Italiei, a spart echilibrul 0-40 cu un stil superb (servire câștigătoare, forehand, șut), dar în cele din urmă și-a întors pasa împingându-l cu reversul în plasă.

Sener lovea terenul și nu se putea decide ce să joace. A existat o lipsă de consistență în jocul său defensiv și de încredere în atac. Italianul a livrat comanda pentru a treia oară. De data asta a tras cu spatele la războaie. Medvedev a fost impresionat de eforturile sale de acumulare de puncte și aproape că nu a făcut greșeli. A servit și a revenit foarte bine și a luat decizii bune în schimburi. Știa când să încetinească și când să accelereze jocul. Rusul a marcat rezultatul primului set la 6: 0 cu un revers uluitor.

READ  Fernando Santos, Besiktas au făcut o ofertă pentru jucătorul Barcelonei

Urmărește videoclipul: Cu acest videoclip, vedeta sportului cucerește internetul. Ce pricepere!

În a doua parte, Sinner a captat publicul și a devenit animat. A jucat mai agresiv și a rezistat mai bine dificultăților schimburilor. Era mai inteligent la construirea punctelor și a renunțat la atacurile haotice din poziții nepregătite. A avut un slot greu, dar a respins punctul de rupere. Ulterior, italienii au crescut și au introdus o mare anxietate în acțiunile rușilor. În al patrulea joc, Medvedev a trimis 2 ași și a adus balanța de la 15-40, iar ulterior a făcut forehand la al treilea break point. Dar în cele din urmă a returnat pasa și a înfășurat forehandul în plasă.

Sinner nu a avut avantajul de a hacking de mult. În a cincea repriză, a dat o pasă, rupând forehandul. Italianul nu a cedat, a jucat greu din fundul terenului și a dat dovadă de atacuri grozave pe fileu. Medvedev nu a mai fost egal, a făcut mai multe greșeli și a fost uneori foarte negativ. Mai târziu în set, ambii jucători au luat pasa cu deplină încredere. Doar italianul a avut probleme în 4:4, când și-a apărat mâna de la 0 la 30. O mică pauză a decis soarta grupei. La 5-5, rusul a intrat în plasă după un atac slab, iar adversarul l-a certat fără milă. Sinner a folosit mingea de grup cu un forehand ascuțit pentru un fault.

În al treilea set, Medvedev a avut un break de la 3:1, dar a împins mingea înapoi în plasă. Reborn Sinner joacă în continuare tenis matur și agresiv, citește bine jocul și îl accelerează în momentele potrivite. S-a mișcat foarte bine pe teren și a fost impresionat de perseverența lui. Între timp, Medvedev a fost din ce în ce mai mult în defensivă și a avut probleme majore cu înlocuitorii. De asemenea, serviciul a eșuat. În al cincilea joc, rusul a făcut un dublu fault.

READ  Sport la TV polonez 22.08.2023

Dar Medvedev a rămas calm și a așteptat cu răbdare vremuri mai bune pentru el în acest meci. Aceasta a venit în repriza a opta, când Sinner a pierdut calea și a făcut pasă printr-o serie de faulturi (începând cu un șut ratat, terminând cu un forehand împachetat în plasă). Nu au mai fost breșe și cravata s-a rupt din nou. Sentimentele din el erau enorme. Ambii aveau mingi de meci. Rusul a răspuns la două și a folosit el însuși reversul secund perfect în linie.

Într-un meci care a durat două ore și 29 de minute, Sener a mers mult până la plasă și a marcat 20 din cele 25 de puncte ale sale. Italianul a avut 25 de lovituri finale cu 33 de faulturi forțate. Medvedev a marcat 33 de victorii directe și 34 de erori fatale. Iar rusul a ridicat bugetul pentru întâlnirile sale cu Sener la 3-0.

Sinner a participat pentru prima dată la finala ATP. Este a treia apariție a lui Medvedev în Liga Campionilor și s-a calificat pentru a doua oară în semifinale. Anul trecut a devenit campionul acestui eveniment.

Finalele ATPTorino (Italia)
Finala turneului, teren dur acoperit, fond de premii de 7.250 de milioane de dolari
joi 18 noiembrie

un meci:

grup roșu

Danesh Medvedev (Rusia, 2) – Yannick Sener (Italia, 9/înlocuitor) 6-0, 6-7 (5), 7-6 (8)

Rezultate și tabele ATP Finals 2021

Hubert Hurkacz și-a încheiat spectacolul la Torino. „Sper ca turneul să meargă așa.”

Va câștiga Danio Medvedev finala ATP 2021?

READ  FC Academica Clinceni - CS Movini 1-1 (1-0). Liga rumuńska - 7. Kolejka Ligi I