Barbora Krezhikova a revenit la meci. Paul Bados și-a întâlnit rivalul

Barbora Krezhikova a revenit la meci.  Paul Bados și-a întâlnit rivalul

Cehia Barbora Krejsikova nu a terminat meciul cu ucraineana Marta Kostyuk în două seturi la Campionatele WTA 500 de la Eastbourne. Se va termina marți. Jucătoarea britanică de tenis Jodi Borg va concura împotriva spaniolei Paula Padusa.

Łukasz Iwanek

Barbora Krejcikova

Getty Images/Charlie Crowhurst/În imagine: Barbora Krijkova

La Eastbourne, Barbora Krejcikova (WTA 15) joacă primul ei turneu de la Roland Garros. La Paris, a apărat titlul și a fost eliminată dramatic în primul tur. Ea nu a jucat la dublu pentru că a fost testată pozitiv pentru COVID-19 și a fost nevoită să se retragă. Luni, a revenit în joc și a început o scurtă perioadă de competiție pe iarbă. Primul set a fost câștigat de o cehă, iar al doilea set a fost câștigat de ucraineana Marta Kostyuk (WTA 79). Întâlnirea a fost întreruptă de întuneric. Jucătorii se vor întoarce pe teren marți.

Julia Putintseva (WTA 33), care s-a impus cu 7:5, 6:1 cu Sarah Sorribes (WTA 40), s-a aflat in 1/8 de finala. În primul set, Kazaszka a revenit de la 0: 2. Ea și-a întors pasele de trei ori în 92 de minute și a marcat șase din 9 puncte de break. În primul tur, Anhelina Kalinina (WTA 36) conducea cu 6-0, 2:1 cu Sorana Cîrstea (WTA 32), când a zgâriat-o pe Roman. O altă concurentă pentru ucraineană va fi grecoaica Maria Sakkari. Putintsev așteaptă ce e mai bun din această ciocnire din turul al treilea.

Jodi Berg (WTA 169) a câștigat cu 3:6, 7:5, 6:3 de Petra Martic (WTA 80). Britanica renaște dintr-o situație de 3:6, 3:5.În meciul care a durat 2 ore și 13 minute, a apărat nouă din 14 puncte de break și a folosit șase din 10 șanse de breakout. În turul doi, reprezentanta țării gazdă va juca împotriva capului de serie numărul unu Paula Padusa.

READ  Unul dintre turneele de precalificare de baschet va avea loc în Polonia

Urmărește videoclipul: #dziejesiewspport: Ce s-a întâmplat acolo? Scene nebunești după meciul polonez!
Lesia Curenko (WTA 114) a învins-o pe Camila Osorio (WTA 61) cu 7:5, 7:6 (2). În setul doi, ucraineana a revenit, a marcat 3:5 și a salvat mingea de set în al nouălea joc. Meciul, care a durat două ore și 11 minute, a avut 13 pauze, dintre care șapte pentru tânărul de 33 de ani din Kiev. Un alt concurent al lui Kurenko va fi Kazaszka Jelena Rybakina. Cel mai bun din acest meci de 1/8 de finală se va juca cu Magda Linnett.

Ajla Tomljanović (WTA 45) a învins-o pe Aleksandra Kronic cu 6:0, 4:6, 6:3 (WTA 108). Într-o oră și 45 de minute, australianca a marcat 32 din 45 de puncte cu prima ei pasă. Am spart șapte din 11 puncte de break și am schimbat șapte din 13 pentru break. Următorul contestator al lui Tomljanovic va fi fundașul leton Jelena Ostapenko.

Donna Vekic (WTA 93) a spart 6:0, 6:2 Dajana Jastremska (WTA 74) în 57 de minute. În grupa a doua, croata a câștigat șase meciuri consecutive de la 0: 2. Pe tot parcursul meciului, a înscris 57 de puncte din 86 (66,3%). Am folosit șase din cele zece puncte de fracție. Harriet Dart (WTA 103) a făcut șapte break-uri și a câștigat cu 3-6, 6-1, 6-4 Madison Pringle (WTA 57) în 1 oră și 51 de minute.

Rothesay International Eastbourne, Eastbourne (Marea Britanie)
WTA 500, teren de iarbă, premiu total în bani de 757,9 mii. dolar
luni 20 iunie

A doua rundă de simplu:

Julia Potenziwa (Kazahstan, 16 ani) – Sarah Sorribes (Spania) 7-5, 6-1
Marta Kostyuk (Ucraina) – Barbora Krizhikova (Republica Cehă, 7) 4:6, 6:3 * complet

READ  A făcut-o din nou! Un rezultat istoric pentru Portugalia în drumul către Campionatul European

Prima rundă de simplu:

– Agla Tomljanovic (Australia) a învins-o pe Aleksandra Krunic (Serbia, Q) cu 6-0, 4-6, 6-3.
Anhelina Kalinina (Ucraina) – Sorana Cîrstea (România) 6-0, 2:1 și s-a retras
Lesia Tsurenko (Ucraina) b Camila Osorio (Colombia) 7-5, 7-6 (2)
Christine Flekens (Belgia, Q) vs Marina Zaniuska (Belgia) 6-2, 6-3
Donna Vekic (Croația, Q) – Dajana Jastremska (Ucraina) 6-0, 6-2
Rebecca Marino (Canada, LP) Heather Watson (Marea Britanie, LP) 7-6 (1) 6-4
Jodi Borage (Marea Britanie) a trecut de Petra Martic (Croația) cu 3-6, 7-5, 6-3.
Harriet Dart (Marea Britanie, CM) a învins-o pe Madison Pringle (SUA) cu 3-6, 6-1, 6-4