Bătălia în trei seturi a lui Weronika Falkowska. A inceput sa ploua

Bătălia în trei seturi a lui Weronika Falkowska.  A inceput sa ploua

WP SportoweFakty/Tomasz Kudala/Foto: Weronika Falkowska

Rafal Smolensky

Joi, Weronika Falkowska a jucat sferturile de finală ale turneului ITF World Tennis Tour cu un fond de premiere de 60.000 de dolari. dolari în Olomouc. După o luptă în trei seturi, poloneza și-a încheiat prestația pe zgura cehă.

După ce a câștigat campionatul național, Weronika Falkowska (WTA 283) a mers la Olomouc, unde s-a clasat pe locul 9. Tânăra de 23 de ani a câștigat primul ei meci miercuri, dar joi o aștepta pe cap de serie Alexandra Kadanto-Ignatic (WTA 245).

Românca clasată pe locul șase a câștigat în cele din urmă cu 6: 2, 3: 6, 6: 4. Întâlnirea a durat 2 ore și 44 de minute. În cel de-al treilea joc din setul trei, acesta a fost întrerupt câteva minute din cauza ploii.

Cadantu-Ignatik a fost favorita la acest duel, dar primele jocuri din meci au fost asa. Abia când scorul era 2 a ieșit în prim-plan tenismenul din București. Am încercat să obțin 2 schimburi și în cele din urmă am închis primul lot.

Urmărește videoclipul: Queen’s Men # 4. Anna Kiełbasińska luptă nu numai cu concurenții. — De doi ani iau medicamente.

Valkoska a răspuns în a doua tranșă. După două pauze, am condus chiar și 4: 0, dar adversarul a intrat în urmărire. Românul a compensat pauză și a redus distanța la un singur joc. Cu toate acestea, ea a ratat două ocazii de a egala la 4 și a pierdut din nou serviciul. Poloneza nu a ratat o astfel de ocazie. Ea a lucrat la două piese de set și a terminat jocul instantaneu.

READ  Reacția Legia Warszawa la anunțul SSC Napoli privind fanii

În partea decisivă a întâlnirii, evenimentele s-au schimbat pe teren ca într-un caleidoscop. Cadantu-Ignatik conduceau cu 2-0 și 15-0 când a plouat. După reluarea meciului, Falkowska a câștigat trei meciuri consecutive și a revenit în meci. Cu toate acestea, ea nu a reușit să mențină conducerea și a trebuit să urmărească scorul. În al zecelea joc, românca a primit două mingi identice pe serviciul adversarului și a încheiat duelul cu break.

Jucătoarea de tenis și-a încheiat prestația de la Olomouc în turul al treilea. Acum va merge la Varșovia, unde are șanse mari să joace în turneul de calificare al turneului WTA 250. Kadanto-Ignacic se va prezenta vineri în sferturile de finală, unde îl va înfrunta pe cel mai mare cap de serie spaniolă Lear Romero Gormaz (WTA 190).

ITS Olomouc Open Cup 2023 de la Moneta Money BankOlomouc (Republica Cehă)
Tenis ITF World Tour, teren de zgură, fond de premii: 60.000 USD
joi 20 iulie

Simplu din runda a treia:

Alexandra Kadantu-Ignatic (România, 6-a) – Weronica Valkowska (Polonia, 9-a) 6:2, 3:6, 6:4

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)