Bayern îl urmărește pe lider. Nenad Bjelica a fost aruncat în tribune

Bayern îl urmărește pe lider.  Nenad Bjelica a fost aruncat în tribune

Meci PAP/EPA/Anna Szilagyi/Bundesliga: Bayern Munchen – Union Berlin

Sebastian Szczytkowski

Harry Kane nu a marcat niciun gol, dar mutarea sa a ajutat Bayern Munchen să învingă Union Berlin cu 1-0 în momentele cele mai importante ale meciului din Bundesliga. Nenad Bjelica a zburat de pe bancă în tribune. Croatul s-a ciocnit cu Leroy Sane și a primit cartonaș roșu.

În meciul târziu, Bayern Munchen s-a confruntat cu Union Berlin. Ambele cluburi au început sezonul în faza grupelor Ligii Campionilor. În prezent, doar Bayern, vicecampionul Bundesliga, are șanse să fie în următoarea ediție a Cupei Elitelor Europene. Echipa lui Nenad Bjelica a trecut de curând peste zona retrogradării pe locul 15.

Bayern a accelerat treptat în jumătatea adversă. În minutul șase, vigilența lui Frederic Renault a fost verificată pentru prima dată. Mai exact, fundașii centrali au făcut asta. Portarul Al-Ittihad nu a fost învins de primul sau al doilea șut al lui Matthijs de Ligt de la Dayot Upamecano. În minutul 12, temperatura a crescut din nou în suprafața de pedeapsă a oaspeților, dar Konrad Laimer nu a reușit să tragă pe poartă.

Union a calmat situația și nu i-a permis lui Bayern să creeze ocazii repetate de gol. Campioana Germaniei a avut avantajul în posesie, dar deseori au sărit în largul oaspeților aglomerați lângă propria suprafață de pedeapsă. În doar minutul 23, Kingsley Coman a ratat golul după o pasă centrată a lui Rafael Guerrero. A fost interesant în prelungiri, dar portarul Al-Ittihad nu a cedat.

READ  Responsabil: Tomas Kavarski a fost eliminat din conducerea echipei

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportcie: Își va aminti obiectivul pentru tot restul vieții. Ce s-a întâmplat acolo?!

La un moment dat, camera a arătat banca lui Bayern, iar jucătorii de pe ea păreau adormiți. Acest lucru a fost de înțeles pentru că atmosfera din tribune și jocul de pe teren nu a fost incitantă. Prima repriză a fost fără goluri și fără cartonașe, dar cu două accidentări. Kevin Volland de la Union a părăsit terenul, Dayot Upamecano fiind pregătit să continue să joace în îndoială. Ceea ce poate fi lăudat cel mai mult este pregătirea tactică a jucătorilor lui Bjelica.

A doua jumătate este o altă poveste. Dayot Upamecano nu a jucat din cauza unei accidentări, dar formația de start nu a avut nevoie nici măcar de un minut pentru a merge cu 1-0. Harry Kane s-a trezit și a lovit stâlpul. Jucătorii lui Bayern dau deja din cap, dar inutil. Asta pentru că Raphael Guerrero s-a trezit și a revenit direct în plasa lui Frederic Renault.

Echipa bavareză nu și-a încetinit ritmul, iar în minutul 55 a tras un al doilea șut în poartă la piciorul lui Harry Kane. Între fundașii Al-Ittihad a fost tot mai mult spațiu, de care au profitat Konrad Laimer și Leroy Sane. Schimbul de pase, care s-a încheiat cu șutul englezului, arăta perfect. Dar s-a părut că așa era, deoarece golul a fost exclus pentru offside după o analiză video.

Cu Bayern încă deținând un avans modest de 1-0, ei încă nu se simțeau încrezători în victorie. Ba mai mult, în minutul 71 lucrurile au devenit interesante lângă poarta lui Manuel Neuer. Union nu a reușit însă să ajungă din urmă gazdele, iar antrenorul acestora s-a așezat pe bancă în minutul 76. Nenad Bjelica nu și-a suportat nervii și a încheiat cearta cu Leroy Sane cu un pumn în fața jucătorului. S-a încheiat cu cartonaș roșu.