Belgienii sunt lideri de grupă, toate echipele din Grupa B având același record

Voleibalistii belgieni au invins nationala Suediei cu 3:1 si cu doua victorii sunt liderii Grupei A a Golden Europa League la jumatatea turneului. O situație interesantă s-a dezvoltat în grupa B. România a învins naționala Cehiei cu 3:1, iar acum toate cele trei echipe din această grupă au o victorie, 3 puncte și seturi identice – 4:4.

Jucătorii belgieni au început într-un mod bun meciul împotriva Suediei. Onorariile antrenorului Gert van de Broeck Câștigând primul set cu 22, și-au devansat adversarii cu 14 în al doilea set și au dominat complet evenimentele de pe teren.

În al treilea set, suedezii au început să se chinuie Isabelle Hogg, A marcat 31 de puncte. Oaspeții au câștigat setul cu 20 și au fost în joc. Totuși, mai târziu, gospodinele au revenit în prim-plan și concurenții nu i-au putut opri pe cei bine obișnuiți. Britt Herbots. Belgienii au câștigat setul la 17 și întregul meci cu 3:1, conducând Grupa A la jumătatea meciului. Herbots a fost liderul incontestabil al echipei, înscriind 37 de puncte pe tot parcursul concursului.

Belgia – Suedia 3:1
(25:22, 25:14, 20:25, 25:17)

Verificați și:
Rezultate și clasamentul grupei Women’s Golden European League

Voleibalişti români au plecat în Cehia cu o înfrângere neaşteptată în faţa Slovaciei. La rândul lor, cehii au învins Slovacia și au sperat la oa doua victorie în turneu. Cu toate acestea, oaspeții au comandat clar primul set, câștigând la 17. Cehii au jucat din nou în setul doi, nu le-au dat nicio șansă rivalilor, câștigând 25:15 și egalând meciul. Era bine Gabriela Orvosova, A marcat 19 puncte în întregul turneu.

READ  Cu o afacere mare în PESA România

Apoi situația s-a schimbat din nou. Și-a făcut echipa să lupte Adelina Budai-Ungurian (20 de puncte). Echipa României a câștigat al treilea și al patrulea joc la 18 pentru a câștiga trei puncte valoroase. După acest meci, toate cele trei echipe din Grupa B au câte o victorie și trei puncte fiecare. Interesant este că toate echipele au un record identic de 4-4 seturi. O revanșă va decide cine avansează în finală.

Cehia – România 1:3
(17:25, 25:15, 18:25, 18:25)