BNP Paribas Open 2023. Seara meciului Iga Świątek – Emma Raducanu. Algaraz intră, Zabir afară – Revista de tenis

BNP Paribas Open 2023. Seara meciului Iga Świątek – Emma Raducanu.  Algaraz intră, Zabir afară – Revista de tenis

Turneul BNP Paribas Open 2023 oferă mai multă emoție pe terenul dur de la Indian Wells Tennis Garden din California. Meciurile pentru optimile de finală se vor finaliza deja miercuri, 15 martie, atât la feminin, cât și la masculin. Liderul clasamentului WTA de tenis și campioana în exercitare la simplu feminin, Iga Świątek, se va confrunta miercuri, 15 martie, cu campioana fierbinte de Grand Slam de la US Open 2021, Emma Raduganu, într-un meci de sferturi de finală în Polonia. . Meciul este programat să înceapă la ora 4:00, ora poloneză. În competiția feminină, tunisianca Anse Japier are revedere pentru turneul din California. Spania Carlos Algarz rămâne în cursa masculină pentru trofeul final.

Luni, polonezii au fost mai interesați de meciul lui Ika Svidek cu Bianca Andreescu.

Următoarea adversară a lui Iga Świątek a fost Emma Radukan, care a câștigat în mod neașteptat în trei seturi împotriva brazilianei Beatrice Haddad Maia, clasată în prezent. Așa că Iga Svidek va avea șansa să o „răzbună” pe Magda Linet, care a pierdut în fața britanicilor în turul doi.

Dorim să vă atragem atenția asupra unui alt meci nereușit al lui Ons Jabeur, cel mai recent vicepreședinte al clasamentului mondial. Tunisiana a avut deja probleme în meciul cu Magdalena Frech, dar apoi a depășit-o, iar cehoaica Marketa Vondrousova nu a putut.

Două jucătoare de tenis ruse Varvara Kracheva și Daria Kasatkina au câștigat în mod neașteptat în seturi drepte.

femei

luni

1/16 de finală în jumătatea superioară a bracketului

Iga Świątek – Bianca Andreescu (Canada) 6:3, 7:6 (1)

Emma Raducanu (Marea Britanie) – Beatriz Haddad Mia (Brazilia) 6-1, 2-6, 6-4

READ  Ucraina are destule probleme cu blocadele la granița cu Polonia. O nouă rută de export pe Dunăre?

marţi

Iga Svidek – Emma Raduganu (Marea Britanie)

Sorana Cirstia (România) – Caroline Garcia (Franța)

Marketa Vondrusova (Republica Cehă) – Karolina Muchova (Republica Cehă)

Elena Rybakina (Kazahstan) – Varvara Kracheva

Maria Zakari (Grecia) – Karolina Pliskova (Republica Cehă)

Petra Kvitova (Republica Cehă) – Jessica Pegula (SUA)

Corey „Coco” Goff (SUA) – Rebecca Peterson (Suedia)

Barbora Krejcikova (Cehia) – Arina Sabalenka

Taylor Fritz încă se luptă pentru a-și apăra titlul

La masculin și la feminin, Iga Svitek are șansa de a-și apăra titlul de americanul Taylor Harry Fritz, care s-a impus luni convingător alături de argentinianul Sebastian Baez. „Dă-i” adversarului doar trei jocuri.

Spania Carlos Algarz rămâne și el în competiție, dar după un început de succes al turneului, a câștigat în două seturi împotriva olandezului Dalen Kroekspoor. Spaniolul a mai făcut un pas spre recâștigarea primului loc în clasamentul ATP. După BNP Paribas Open din 2023, dacă va câștiga în California, Algaraz va fi din nou „racheta nr. 1” a tenisului masculin din lume.

Înfrângerea talentatului Dane Holger Rooney în fața lui Stanislas Wawrinka după cel mai competitiv meci de astăzi a fost cu siguranță o surpriză. Elvețianul, de trei ori campion de Grand Slam la simplu, devine din ce în ce mai periculos după ce s-a îmbolnăvit.

READ  România cu o nouă strategie militară [KOMENTARZ]

Într-un meci dintre doi britanici, Jack Draper (al 56-lea ATP) a învins de trei ori campion de Grand Slam, de două ori campion olimpic la simplu Andy Murray (al 55-lea ATP). Al 12-lea Andy Murray în primul set, la serviciul adversarului, nu a folosit set point-ul.