BOGOTA – Bitter și Kalashnikova în semifinalele turneului Tennis Magazine WTA 250

Perechea de dublu georgiano-poloneză Oksana Kalashnikova/Kadarsina Bitter va concura săptămâna aceasta la WTA 250 de la Bogota, capitala Columbiei. Vineri, perechea Kalashnikov/Bitter a învins-o pe Dalila Jakubovic/Despina Papamichael (Slovenia/Grecia) cu 6:3, 2:6, 7:6 (11-9) după o luptă în sferturi de trei seturi. wpDespreFinal.

Meciul a fost incitant și plin de viață încă de la început. Perechea georgiano-poloneză a pierdut conducerea de două ori cu un avantaj de break în setul de deschidere, doar pentru a salva o pereche de break-point în primele două și al optulea joc. În cele din urmă, la 4-2, a ținut serviciul și a câștigat setul.

Al doilea sfert de finală a aparținut cu siguranță perechii sloveno-greci. Dalila Jakubowicz și Despina Babamichele, fără să se teamă niciodată să piardă un serviciu, au marcat două break-uri și au câștigat setul secund cu 6:2.

Pentru că după două seturi am egalat meciul 1:1 și al treilea set jucat în formula super tie-break a decis promovarea. Oksana Kalashnikova și Katarzyna Piter au avut un început strălucit în decisiv, cu șase puncte la rând, dar nu a fost un final fericit, rivalele au condus la egalitate 8:8 după o altă mini-break. În acest moment crucial, Oksana Kalashnikova și Katharina Bitter și-au ținut nervii și au câștigat un punct în schimbul următor, începând cu serviciul propriu și lucrând la punctul de meci. Dalila Jakubovic și Despina Babamichael au salvat primul punct de meci cu serviciul lor, dar punctul de meci nu a funcționat în favoarea lor. La 9:9, Oksana Kalashnikova a marcat un punct cheie de mini-break și a „închis” sferturile de finală cu o victorie 6:3, 2:6, 7:6 (9) într-un moment.

READ  ONU cere blocarea Fâșiei Gaza Nu toată lumea cere pace - EURACTIV.pl

O georgiană și o poloneză vor avansa în finală alături de perechea belarusă-braziliană Lydia Morozova/Laura Pikozzi. O altă pereche de semifinale: Irina Cromazova/Irina Shmanovih – Irina Bara (România)/Sara Errani (Italia).