Bologna Junior Tour. Concurență frumoasă și emoții sportive

Bologna Junior Tour.  Concurență frumoasă și emoții sportive

Turul de la Pologne Junior este o serie de curse pentru copii și tineri, care este strâns legată de Turul lumii – cursa din clasa Tour de Pologne, în care concurează cei mai buni bicicliști din lume. Scopul Turului de Pologne Junior este de a promova un stil de viață activ, dar și de a răspândi pasiunea pentru ciclism. În timpul competiției, concurenții au o ocazie unică de a-și testa forța pe o porțiune a pistei care va fi acoperită de profesioniști la scurt timp după aceea.

Patru ediții au adus mari sentimente, iar ratingul general a dezvăluit câștigătorii finali. La categoria de tineret, Bartosz Łyżwa (UKS Avatar) s-a dovedit a fi cel mai bun, cu un total de 266 de puncte și la doar un punct în spatele lui Mikołaj Legieć (UKS Centrum – Nowa Ruda). Locul al treilea a fost pentru Szymon Wrona (KS Deichmann SKSM Abus Sobótka).

Bologna Junior Tour. Știm câștigătorii

Gabriela Kaczmarczyk (ŚFS Daleszyce) s-a dovedit a fi de neegalat în grupa de tineret cu 295 de puncte realizate. Nadia Hartmann (UKS Feniks Rydtułowy) a terminat pe locul doi cu 260 de puncte. Maria Okrucińska a ocupat locul trei în clasamentul general (Copernicus Torun, 258 puncte).

READ  ACS Petrolul 52 Ploiesti - Fotbal Club Voluntari 0-1 (0-0). Liga - primul tur

Categoria Żak aparține lui Mikołaj Klaczkowski (KLKS AZALIA Brzóza Królewska) cu un scor de 268 de puncte. Locul al doilea a fost pentru Olek Rutkowski (Szkóka Kolarska Żegiestów Skalniak), care a obținut 224 de puncte în total. Szymon Romański (Mikołów SK) s-a clasat pe locul trei cu 215 „plase”.

Natalia Pirog (KS Deichmann SKSM Abus Sobótka) a câștigat clasa Żakini. Ea a obținut 275 de puncte în total și a învins locul al doilea pe Lena Roskevich (UKS Avatar, 258 de puncte) și Julia Popis (LKK GOS Mszana Fuji, 255 de puncte).

Luptele care însoțesc cursa de la Bologna au fost caracterizate de o emoție mare și o pistă deschisă. Datorită formulei foarte atractive, lupta tinerilor călăreți a fost foarte populară, atrăgând familii întregi și a contribuit foarte mult la creșterea generațiilor viitoare de bicicliști.

Principalul sponsor al Tour de Bologna Junior Marianne Vykowski este ORLEN Paliwa.