Bravo, stalpi! Elita la îndemâna ta

Bravo, stalpi!  Elita la îndemâna ta

Newspix / MICHAL CHWIEDUK / FOKUSMEDIA.COM.PL / În imagine: jucători de hochei ai echipei naționale a Poloniei

Rafal Smolensky

Naționala Poloniei a făcut un pas mare spre promovarea la campionatul mondial de elită. În întâlnirea de marți, alb-roșii au câștigat o victorie foarte valoroasă 4: 2 în fața Italiei. Acum depinde de jucătorii noștri de hochei!

În cadrul Campionatului Mondial de Divizie 1A, echipa poloneză a învins mai întâi Lituania cu 7:0 (mai multe aici), apoi a pierdut cu Marea Britanie cu 4:5 după prelungiri (mai multe aici). Echipa lui Biao Zeroni a mai jucat, marți, un alt meci important la Nottingham. După un meci foarte interesant, i-au învins pe italieni cu 4: 2 și au adăugat cele trei puncte foarte valoroase la realizările lor.

Încă de la prima întâlnire, ambele echipe au încercat să beneficieze pe gheață. A trebuit să așteptăm până în minutul șase pentru a marca primul gol. Radosław Galant, care a preluat pucul, a făcut o treabă grozavă în perioada defensivă a adversarilor. Atacantul GKS Tychy a observat perfect abordarea lui Mateusz Michalski și l-a învins pe Justin Fazio cu un șut încrezător.

Bucuria alb-roșului de la conducere a durat doar 65 de secunde. Daniel Mantenotto a câștigat repriza secundă în perioada defensivă a polonezilor, iar Alex Trevillato a trimis un șut puternic în bara transversală a portarului John Murray. Atunci nu au lipsit oportunitățile. Bartłomiej Jeziorski s-a trezit într-o situație unu-la-unu, dar Fazio a intervenit eficient. Și de două ori. Pe de altă parte, italienii au trecut bine de la apărare la atac. Polonezii au trebuit să fie atenți pentru că uneori lasă mult loc rivalilor.

READ  Spania și Elveția joacă! Cum arată categoria turneului după meciurile de luni?

Urmărește videoclipul: am făcut-o! Ea a mers cu bicicleta peste crevasa terifiantă

Prima repriză s-a încheiat la egalitate 1-1, însă înainte ca hocheiștii să meargă la vestiare s-a produs un incident în care a fost implicat Tommaso Traversa. Atacantului italian i s-a acordat o penalizare de meci pentru că a lovit un adversar în cap. Astfel, polonezii au început partea a doua a întâlnirii cu un avantaj de cinci minute. Au început imediat să atace și Christian Dziubinski a marcat în minutul 23. Păcat că nu am putut mări avantajul în acel moment. În perioada de avantaj, Biało-Czerwoni a făcut un total de cinci șuturi pe poartă, dar au condus doar cu 2:1.

Când întemnițatul Marco Insam s-a întors pe gheață, situația s-a schimbat rapid. Italienii au preluat conducerea și au căutat egalitatea. Golul 2:2 a fost marcat de polonezi. Daniel Tedesco a fost servit perfect, conducând înăuntru și inducând în eroare Murray cu un joc inteligent. După ce au dus la egalitate, reprezentanții Italiei au intrat în ofensivă. Au fost mai aproape de a marca următorul gol. Între timp, albii și roșii sunt din nou în frunte. Dziubiński a decis să execute un șut puternic. Mingea a ricoșat de pe piciorul lui Jezurski și în poartă. În minutul 38 scorul a fost 3: 2 pentru echipa noastră.

După două perioade, polonezii au fost aproape de o victorie valoroasă, dar mai era un al treilea joc de jucat. Albii și roșii au făcut tot posibilul pentru a menține avantajul. S-au apărat cu curaj, iar când a fost nevoie Jacek Morarz a intervenit cu brio. De asemenea, a reușit să supraviețuiască unei perioade slabe când Alan Łyszczarczyk era pe bancă. Timpul a funcționat pentru jucătorii de hochei.

READ  Urmarirea Ligeiei in Molde. Și-a menținut șansele de a avansa în liga de conferințe

Polonezii au jucat cu brio ultimele minute. Au apărat bine, iar Dante Hannon a luat penalty-ul. Jucătorii de hochei au jucat cu răbdare perioada jocului la putere. Patryk Wronka a fost conștient și a jucat pentru Grzegorz Pasiut, care a mărit scorul la 4: 2! Au mai rămas trei minute de meci. La ultima etapă italienii au jucat fără portar, dar nu au putut face nimic. După sirena finală, albul și roșul pot sărbători o mare victorie.

Victoria 4: 2 înseamnă că polonezii au șanse mari să revină în elită după mai bine de 20 de ani. Jucătorii noștri de hochei au înscris șapte puncte, dintre care patru au fost câștigate în întâlnirile cu cei mai serioși rivali (Italia și Marea Britanie). Deci totul este în mâinile albului și al roșului! Este suficient să învingi (de preferință cu trei puncte) naționalele Coreei de Sud și României. Reprezentanții noștri se vor înfrunta cu asiaticii joi, la 13:30.

Primele două echipe din clasa 1A se vor califica la Campionatul Mondial de anul viitor. Ultima echipă va retrograda în Divizia 1B.

Italia – Polonia 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
0:1 – Michalski (Galant) 6′
1:1 – Trefilato (Mantenotto) 7′
1:2 – Dziubiński (Wronka, Pasiut) 23′ (5 din 4)
2: 2 – Tedesco (Spurnberger, Miceli) 27 min
2:3 – Jeziorski (Dziubinski) 38′
2:4 – Pasiote (Wronka, Coloch) 57′ (5 din 4)

Polonia: Murray – Kruczek, Wajda, Wronka, Pasiut, Fraszko – Kolusz, Ciura, Dziubiński, Pas, Śczarczyk – Dronia, Kostek, Jeziorski, Wałęga, Zygmunt – Górny, Jaśkiewicz, Michalski, Galantzy.

Italia: Fazio – Spornberger, Larkin, Miceli, Petan, Tedesco – Trivellato, Pietroniro, Frigo, Mantenuto, Zanetti – Miglioranzi, Insam, Brunner, Hannoun, Marchetti – Glira, Gios, Deluca, Traversa, McNally.

READ  Federația ucraineană a luat o decizie. Legenda reprezentarii stersa din paginile istoriei!

Rezultatele și clasamentele Campionatului Mondial de hochei pe gheață Divizia 1A: