Brazilianul a învins-o pe Ika Svitek anul trecut. La Roma, avea să fie rivalul Magdei Linet

Brazilianul a învins-o pe Ika Svitek anul trecut.  La Roma, avea să fie rivalul Magdei Linet

Materiale de presă / Monica Beecha / PZT / Foto: Magda Linette

Lucas Ivanek

Beatriz Haddad Mia o depășește cu încredere pe românca Elena-Gabriela Ruz la WTA 1000 de la Roma. Brazilianca Magda va fi adversara lui Linet.

Beatriz Haddad Maia (WTA 15) concurează pentru prima dată într-un turneu la Roma. Ea a intrat în turneu din turul doi, deoarece este privilegiul tuturor jucătoarelor de tenis clasate. Brazilianca a învins-o pe Elena-Gabriela Roos (WTA 152) cu 6-2, 6-3.

Întâlnirea a durat 88 de minute. Hadad Mia a salvat două dintre cele trei puncte de break și a transformat patru din nouă puncte de break. Ea s-a confruntat cu Roos pentru prima dată. Pentru Brazilia, va fi debutul său la evenimentul de la Roma.

Stângașul Hadad Miah a făcut prima sa finală la WTA 1000 de la Toronto anul trecut. Brazilianul are scor 2-2 în toate finalele de simplu din Turul WTA. A câștigat titluri în două evenimente pe iarbă sezonul trecut la Nottingham și Birmingham. Nu a câștigat niciun Grand Slam până acum. În 11 starturi, nu a trecut niciodată de turul doi.

Vezi videoclipul: Ea a făcut-o! Ea a mers cu bicicleta peste gropi înfricoșătoare

Brazilianul are cele mai multe victorii la dublu. Are cinci titluri. Sezonul trecut, ea a ajuns în finala Australian Open cu Anna Danilina din Kazahstan. În 2023, a excelat în două evenimente WTA 1000. Săptămâna trecută a câștigat la Madrid cu Victoria Azarenka. În martie, Haddad Mia a ajuns în finală împotriva germanului Laura Siegmund la Indian Wells.

READ  Președintele României face apel la creșterea forțelor NATO în regiunea Mării Negre

Jucătoarea de tenis din Sao Paulo se poate lăuda în prezent că este în top 15 în ambele clasamente. Locul 10 la dublu. La Roma, ea va face din nou echipă cu Azarenka.

Sâmbătă, Haddad Mia Magda va fi adversarul lui Lynette. Acești tenismeni se vor întâlni pentru prima dată.

International BNL d’Italia, Roma (Italia)
WTA 1000, teren pe zgură, 3,572 milioane de euro în bani
joi, 11 mai

Simplu runda a 2-a:

Beatrice Haddad Maia (Brazilia, 12 ani) cu Elena-Gabriela Roos (România, K) 6-2, 6-3

Programul și rezultatele turneelor ​​feminine

citeşte mai mult:
Un scandal la Roma. Cel mai bun jucător WTA a fost învins
Proclamatie la Roma. Iga Svidek a întâlnit un rival
Urmărește meciurile Turului WTA online pe CANAL+ cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători grozavi (Link sponsorizat)