Brazilianul a speriat favorita la Budapesta. Zdrobește Serpika chinezească

Brazilianul a speriat favorita la Budapesta.  Zdrobește Serpika chinezească

Kazachka Julia Putintseva nu a avut un meci usor cu brazilianca Laura Begosi la Campionatele WTA 250 de la Budapesta. Chinezoaica Shuai Zhang, neputincioasă la întâlnirea cu sârboaica Alexandra Krunic, a fost eliminată.

Łukasz Iwanek

Julia Putintseva

Getty Images/John Perry/Imagine: Julia Potenziwa

La Budapesta, Julia Putintseva (WTA 32) lucrează ca campioană apărătoare. În primul tur, ea nu a pierdut setul, deși pierdea cu 0:4 în fața Anna Karolina Schmiedlova. Kazaska a învins-o joi pe Laura Pigossi (WTA 125) cu 4:6, 6:1, 6:2.În primul set, Putintseva a risipit avantajul cu 3-0. Al doilea meci a început cu o pasă. De atunci, ea a câștigat 12 din 14 meciuri consecutive.

În meciul care a durat 2 ore și 16 minute, Putintseva a fost spart de trei ori și a folosit șase dintre cele 12 puncte de break. Am luat cu 17 puncte mai multe decât Pigossi (92-75). Și în sferturile de finală, Kazaska va juca împotriva ucrainenei Lesia Kurenko.

Alexandra Krunic (WTA 105) a spart 6:1, 6:0 Shuai Zhang (WTA 37) în 49 de minute. Serpaca a castigat 53 de puncte din 75 (70,7%). Am pierdut serviciul o dată și am avut șapte din 12 șanse de ieșire.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportu: Așa s-au distrat reprezentanții Poloniei

Xiyu Wang (WTA 102) a eliminat-o pe prima cap de serie cehă Barbara Krijkova în primul tur. Joi, a urmat lovitura și a câștigat 7:6 (2), 7:6 (10) Anna Bogdan (WTA 108). În primul set, chinezii au revenit cu 1: 3. În al doilea joc conduceau cu 3-0, dar a fost din nou departajare. Wang a salvat trei jetoane fixe și a folosit mingea cu patru meciuri. Întâlnirea a durat două ore și 45 de minute. În sferturile de finală, chinezii vor juca împotriva lui Krunic.

READ  jocuri europene. Aproape toți polonezii cu promovare directă în finală

Elisabetta Cocciareto (WTA 118) a trecut de Katerina Siniakova (WTA 93) cu 7-5, 4-6, 7-5. În primul set, italianca a revenit cu scorul de 3: 5, iar în al doilea setul a pierdut conducerea cu 3: 1. În setul trei, cehii au jucat în 5: 4, dar au mai pierdut trei meciuri. Au fost 19 evadări în meciul care a durat 2 ore și 47 de minute, 10 pentru Cocciareto.

Marele Premiu al Ungariei, Budapesta (Ungaria)