Brazilianul și rusul au reușit înainte de ploaie. Pauza nu l-a oprit pe campioana Cehiei

Brazilianul și rusul au reușit înainte de ploaie.  Pauza nu l-a oprit pe campioana Cehiei

PAP / EPA / ADAM VAUGHAN / FOTO: Beatrice Haddad Mia

Lucas Ivanek

Sâmbătă, doi jucători de tenis au avansat pentru prima dată în optimile de finală de la Wimbledon. Sunt Beatriz Haddad Mia și Yekaterina Alexandrova. O pauză de ploaie nu a oprit-o pe Petra Kvitova.

În urmă cu un an, Beatrice Haddad Mia (WTA 13) a câștigat turnee pe terenurile de iarbă din Nottingham și Birmingham. Wimbledon nu a mers pentru ea, deoarece a pierdut în primul tur în fața slovenei Kaja Juan. Brazilianul a ajuns în prima sa semifinală de Grand Slam în acest sezon la Roland Garros. El a câștigat doar unul dintre cele două evenimente pe iarbă (Nottingham, Eastbourne), dar a jucat bine de data aceasta la Wimbledon.

Haddad Mia a deschis evenimentul de la Londra cu o ciocnire în trei seturi cu Yulia Putintseva din Kazahstan și Jacqueline Christian. Sâmbătă a cunoscut un alt român. A învins-o pe Sorana Cîrstea cu 6-2, 6-2 (WTA 37). Jocul a fost mai mult decât scorul. Mai ales în primul set s-au jucat multe jocuri de acțiune. În 90 de minute, brazilianca a trecut 28 de 35 la primul serviciu și 12 de 14 la plasă. A avut 23 de lovituri de finisare cu 11 erori neforțate. Cirste a avut 22 de lovituri directe și 30 de erori.

Brazilianul și-a îmbunătățit recordul față în față cu Cirstia la 2-4. Anul acesta s-au întâlnit pentru a doua oară. În Dubai, românul a câștigat după trei sute de thrillere. Haddad Mia avansează pentru prima dată în optimile de finală la Wimbledon. Ea va juca fie campioana-apărătoare Jelena Rybakina, fie Katie Boulder în sferturi.

READ  România, Bulgaria, Croația, Finlanda, Luxemburg... Serbia. Avem multe ambasade onorifice

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsport: Au pus capcane bicicliștilor! „Pentru o asemenea prostie…”

Ekaterina Alexandrova (WTA 22) a învins-o pe Dalma Calpi (WTA 126) cu 6-0, 6-4 în 58 de minute. Ungurul a reușit doar 11 puncte în primul set. Al doilea a fost un gol. Calfee nu a făcut niciun break point. Alexandrova a mers 32 pentru 40 la serviciul ei. A marcat 20 de atingeri finale cu 15 erori neforțate. Adversarul său a avut șapte lovituri consecutive și 12 erori.

Era cel de-al 26-lea start de Grand Slam al Alexandrova și prima dată când ajungea în optimile de finală. Ea a câștigat patru titluri de simplu în Turul WTA. A câștigat două pe iarbă la olandezul Den Bosch (2022, 2023). Următoarea ei adversară va fi Arina Sabalenka sau Anna Blingova.

Haddad Mia și Alexandrova au reușit să-și câștige meciurile. A plouat din nou sâmbătă la Londra. Petra Kvitova (WTA 9) l-a învins pe Natalij Stevanovic (WTA 225) cu 6-3, 7-5. În setul doi, sârbul a trecut de la 2:4 la 5:4, iar tenismenii au fost nevoiți să părăsească terenul. Concedierea lungă nu l-a oprit pe de două ori campioană la Wimbledon, deși rezultatul a fost emoționant. Cehul a primit un break ușor la 6:5, dar a avut probleme în al 12-lea joc. În cele din urmă, a spart trei puncte de break pentru a avansa la al patrulea punct de meci.

Întâlnirea a durat o oră și 50 de minute. Ambii jucători au avut 10 puncte de break. Kvitova a întors trei pase și a câștigat cinci pauze. Cehia a fost acuzată de 40 de terminatori și 36 de erori neforțate. Stevanovic a câștigat opt ​​erori consecutive și șapte neforțate.

Nu are sens! Un thriller de neimaginat cu un tie-break istoric la Wimbledon
Urmărește meciurile WTA Tour online pe CANAL+ cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători grozavi (Link sponsorizat)