Bucuria schimbătoare a femeilor cehe. O zi grozavă pentru femeile spaniole din Sydney

Bucuria schimbătoare a femeilor cehe.  O zi grozavă pentru femeile spaniole din Sydney

Barbora Kryzhikova a avansat în runda următoare, iar Petra Kvitova a fost eliminată din WTA 500 de la Sydney. Jucătorii de tenis spanioli Corbin Muguruza și Paula Badosa și-au dat tot ce e mai bun.

Lucas Ivanek

Corbin Muguruza

PAP / EPA / Francisco Guasco / Na zdjęciu: கார்பைன் முகுருசா

Meciurile din turul 2 au avut loc miercuri la Sydney. Campionii de Grand Slam ai Cehiei au concurat cu diverse averi. Barbora Krezzhikova (WTA 4) a învins-o în set pe Jacqueline Christian (WTA 73) cu 6-1, 7-5. În minutul 95 al jocului, câștigătorul Roland Cross 2021 a folosit opt ​​ași și șase din șapte puncte de break.

Petra Kvitova (WTA 21) a pierdut cu 4: 6, 4: 6 cu Ons Jabeur (WTA 10). Cehia a pierdut conducerea cu 3: 1 în ambele seturi. Poate că a terminat 4: 1 în al doilea joc, dar a irosit două puncte de break. Tunisia a trimis cinci ași în 82 de minute și a folosit cinci din cele 10 șanse de izbucnire.

Corbin Muguruza (WTA 3) a învins-o pe Zekaterina Alexandrova (WTA 40) cu 6: 1, 7: 6 (4). În setul al doilea, spaniolul a revenit dintr-un deficit de 0: 2 și a salvat cinci seturi în al 10-lea joc. În minutul 86, campionul Roland Karros a lovit șase dintre cele șapte puncte de break din 2016 și 2017 pentru a profita de trei oportunități de descoperire. Următoarea adversară a lui Muguruza, Taria Kasatkina (WTA 26), a trecut cu 0-2 în primul set, învingând-o pe Elise Mertens cu 6: 3, 6: 4 (WTA 20).

Urmărește videoclipul: Ce au făcut?! Până acum nu este disponibilă o astfel de lovitură liberă

READ  19 țări dezvoltă scuturi antirachetă. Fără Polonia - DW - 25.09.2023

Paula Badosa (WTA 9) 6: 3, 6: 4 Ajla Tomljanović (WTA 45) a câștigat în 89 de minute. Australianul a făcut șapte greșeli duble. Spaniolul a fost învins de cinci ori și a folosit opt ​​din 13 puncte de break. În sferturi se vor confrunta cu Belinda Benici (WTA 23) sau Oceane Dodin (WTA 96). Francezii au câștigat primul set și al doilea set cu 6:5, jocul Elveției fiind întrerupt de ploaie.

Kazaska a pierdut cu Jelena Rybakina (WTA 13) și Caroline Garcia (WTA 75). Un alt rival al lui Krezhikova este francezul. Annette Kontaveit (WTA 7) a revenit cu 0-2 în primul set și a învins-o pe Elena-Gabriela Roose (WTA 82) cu 6-3, 6-1. Estonia a folosit șase din 13 puncte de break, iar Norvegia a făcut șapte erori duble în al doilea joc.

Sydney Tennis Classic, Sydney (Australia)
WTA 500, Heart Court, 703,5 mii premii în bani. dolari
Miercuri, 12 ianuarie

Simplu runda a doua:

Corbin Muguruza (Spania, 2) B.D. Ekaterina Alexandrova (Rusia) 6-1 7-6 (4)
Barbora Gryzhikova (Cehia, 3) cu Jacqueline Christian (România) 6-1, 7-5
Annette Kontaveit (Estonia, 4) – Elena-Gabriela Roose (România, K) 6: 3, 6: 1
Paula Badosa (Spania, 5) – Ajla Domlajanovic (Australia) 6: 3, 6: 4
A fost odata (Tunisia, 7) B.T. Petra Kvitova (Cehia) 6-4 6-4
Caroline Garcia (Franța) – Jelena Rybakina (Kazahstan, 9 ani) pierde
Daria Kasatkina (Rusia) cu Ellis Mertens (Belgia) 6-3 6-4
Belinda Benici (Elveția) b Ocean Dodin (Franța, LL) 2: 6, 6: 5 * pentru a termina