Bugs Bunny nu era acolo, dar Benzema era. Un meci spațial între City și Real în finala lui Pika Nona LM

Bugs Bunny nu era acolo, dar Benzema era.  Un meci spațial între City și Real în finala lui Pika Nona LM

Acest meci cu două etape este o ciocnire a giganților care merită semifinalele Liga Campionilor. Manchester City se confruntă cu liderul Premier League engleză, Real Madrid, care se îndreaptă spre campionatul Spaniei. City a eliminat deja o echipă din Madrid – Atlético. Realul, la rândul său, a învins alți doi giganți ai fotbalului european – Paris Saint-Germain și Chelsea. Dar doar unul dintre acești giganți poate avansa la Marea Finală de la Paris.

Priveste filmarea
Borek: Cred că Lewandowski s-a maturizat pentru a-și schimba mediul înconjurător

Întâlnirea de pe stadionul Al Ittihad a fost foarte impresionantă, iar șutul a început în minutul doi al meciului cu o pasă a lui Riyad Mahrez Kevin. De Bruyne A intrat cu năvală în suprafața de pedeapsă și l-a surprins cu capul pe Thibaut Courtois de la câțiva metri distanță.

Câteva minute mai târziu, în minutul 11, era 2-0 pentru City. De data aceasta a fost De Bruyne cel care a jucat în suprafața de pedeapsă, Gabriel Jesus a profitat de eroarea fatală a lui David Alaba și a mărit cu încredere scorul din prim-plan.

Moment istoric. Simon Marciniak va găzdui semifinalele Ligii Campionilor

City a continuat să împingă, iar Realul a fost șocat. Gazdele au avut două ocazii mari pentru al treilea gol dar au ratat pe contraatac Mahrez și Phil Foden. Între timp, Real a arătat după o jumătate de oră de joc că nu va putea fi șters niciodată. Mai întâi, David Alaba a ratat o lovitură de cap, iar în minutul 33 oaspeții au reușit să înscrie un gol de contact. După centrarea lui Ferland Mendy, Karim Benzema a arătat un șut precis din aer.

READ  Sampdoria-Juventus: La ce oră? Unde te uiti? Transmisiuni live pe Internet și TV

A fost 2:1 până la finalul primei reprize, iar a doua jumătate a meciului a început cu o șansă dublă pentru Mahrez și Foden. Algerianul a lovit bara, iar englezul Danny Carvajal, care stătea pe linia poartă, a lovit bara. Dar în minutul 53, Foden a lovit plasa oricum. De data aceasta, Fernandinho a dat dovadă de mare lucru pe flancul drept și după centrarea lui Foden a lovit plasa de la mică distanță.

Cu toate acestea, Real a marcat golul chemării în următoarea acțiune. Vinicius Jr. a reușit să-l învingă pe aripa pe Fernandinho, iar cu viteza lui Aymeric Laporte s-a repezit singur cu Ederson, învingându-l cu un șut precis în colțul îndepărtat al porții sale.

A trebuit să așteptăm până în minutul 74 pentru a marca următorul gol. Toni Kroos l-a ratat pe Oleksandr Zinchenko în fața suprafeței de pedeapsă, dar arbitrul Istvan Kovacs le-a oferit gazdelor un avantaj enorm. Bernardo Silva a prins mingea și a ridicat-o la 4:2 cu un șut excelent sub bară.

Doar că Manchester City, care era clar mai bun pe teren, a avut o mare problemă în acea zi cu avantajul de două goluri pe care l-a avut de trei ori în acest meci. În minutul 82, Karim Benzema a folosit o lovitură de pedeapsă pentru Real Madrid, cu speranța mâinii lui Laporte, cu un șut efectiv „Panenka”, marcând al paisprezecelea gol în această ediție a Ligii Campionilor și înaintea lui Robert Lewandowski în clasamentul marcatorilor. .

Manchester City după uimitor Meci A învins Real Madrid cu 4:3, dar acest rezultat înseamnă că înainte de meciul retur de săptămâna viitoare de la Santiago Bernabeu din Madrid, această confruntare nu este încă decisă.

READ  Portugalia transmite live online. Unde pot urmări transmisia în direct?