Bundesliga. RB Leipzig – VfB Stuttgart 4-0 în runda a doua. Joc fantastic de la Szoboszlai

Bundesliga.  RB Leipzig – VfB Stuttgart 4-0 în runda a doua.  Joc fantastic de la Szoboszlai

Runda a doua Germania – Bundesliga Germană
20 august, 20:30 | Locul desfășurării: Red Bull Arena | Rata de prezență: 23100 | Arbitru: Florian Badstubner

RB Lipsk

VFP Stuttgart 1893

Până la pauză 1-0

Szoboszlai 38 ‘, 52’
Care. Forsberg 46 ‘
Andre Silva 65 ‘

Leipzig a început sezonul prost. În primul său meci din liga din 2021/22 a pierdut cu FS la Mainz cu 0-1. De data aceasta jucătorii lui Jesse Marsh au jucat mai bine și au fost învinși cu încredere la FB Stuttgart.

Cheia victoriei a fost Dominic Zuboszlai care a marcat două goluri frumoase. Maghiarul a deschis scorul în minutul 38 când l-a învins pe portar cu un șut puternic din bara.

Până la sfârșitul primei reprize, gazdele conduceau cu un gol, dar în a doua repriză au executat un adevărat tun. Deja la 15 secunde după începerea jocului, au marcat un gol. În prima acțiune din partea a doua, Emil Forsberg a lovit plasa.

Câteva minute mai târziu, Szoboszlai a marcat un alt gol. Ungurul a executat lovitura liberă. A tras mingea tăiată în suprafața de pedeapsă. Dar nimeni nu a întrerupt jocul și mingea a căzut în plasă.

Andre Silva a decis scorul. În minutul 65, portughezul a folosit o lovitură de pedeapsă după ce Marc Oliver Kempf a jucat cu mâna.

Leipzig a jucat foarte bine și a câștigat bine. Trio-ul atacant Szoboszlai – Forsberg – Silva a fost fericit.