Calificări la Euro 2024 – Joselu cu un debut de vis în Spania

A treia și ultima zi a primului tur de calificare pentru Campionatul European din 2024 este în urmă. Aproape fiecare echipă a făcut deja primul pas înainte (sau înapoi) în Germania. Această zi ne-a adus o altă ciocnire interesantă. Grupurile A, D și I au început protestele astăzi.

Grupa A

Spania 3-0 Norvegia – Joselu dublă în deschidere

Multă vreme, naționala Norvegiei nu a contat în fotbal la fel de mult ca acum. Fanii mai tineri nu-și amintesc că această echipă a jucat într-un turneu major. Acum, cu Erling Holland la cârmă, asta s-ar putea schimba. Din păcate, atacantul lui Manchester City a fost accidentat, ceea ce cu siguranță nu a ușurat sarcina grea a norvegienilor. Spaniolii nu au vrut să arate milă față de rivalii lor mai slabi, iar Dani Olmo a adus La Furia Roja în avantaj în minutul 13.

Spaniolii au controlat aproape tot meciul. Repriza a doua a fost interesantă și acesta a fost rezultatul. În tricoul naționalei, pentru prima dată, Joselu a fugit pe teren. A luat doar 3 minute pe teren pentru a marca primul gol. Nu numai atât, dar zeci de secunde mai târziu a mai marcat un gol, extinzând avantajul spaniolilor la 3 goluri. După această grea înfrângere, Norvegia nu se află într-o situație favorabilă în tabel, iar în meciul următor joacă împotriva unei Georgii bine rotunjite cu liderul Kvarachelia.

Scoția 3-0 Cipru – Scoția urcă pe locul doi

Scoția are ambiții să joace din nou la Euro, dar nu este atrasă într-o grupă ușoară – trebuie să lupte pentru locul 2 cu Norvegia și Georgia. De aceea fiecare punct își merită greutatea în aur. Dacă urmează să meargă la Campionatul European, va trebui să câștige meciuri împotriva rivalilor precum Cipru fără prea multe dificultăți. John McGinn a marcat în minutul 21, iar Scott McTominay a marcat două goluri târziu în repriza secundă. Un meci fără prea multă istorie, Scoția a dominat meciul, a făcut ceea ce trebuie și salvează primele 3 puncte din clasamentul Grupei A.

READ  La începutul Jocurilor Olimpice de la Beijing, președintele Duda va fi șeful Uniunii Supreme. Ce vor face alții?

Grupa D

Armenia 1:2 Turcia – Turcii au licitat pentru promovare

Turcia este favorită la acest turneu, deoarece forma echipei a început să crească de când a fost încărcată la Euro 2020. Desigur, în ciuda performanțelor slabe ale Armeniei în Liga Națiunilor, aceasta a câștigat doar 3 puncte, ceea ce nu poate fi subestimat. Armenii au început bine, dar mai ales datorită unei greșeli a lui Osun Kabak, care a greșit mingea în propria poartă. Turcii au încercat să schimbe jocul după această derapaj datorită lui Orkun Kökçü în minutul 34. S-a încins la scurt timp după acest gol la Erevan și turcii au primit 3 cartonașe galbene. O remiză nu mulțumește pe nimeni, așa că repriza a doua ar trebui să decidă totul. Golul decisiv a fost marcat de Kerem Akturkoglu în minutul 64. Turcia a trăit un moment de teroare când s-au luptat egal cu armenii, dar în final meciul s-a încheiat fericit pentru ei.

Croația 1-1 Țara Galilor – Remiză dezamăgitoare și nemulțumire din partea gazdelor

Fanii croați nu au mai avut un apetit atât de ascuțit de la fantastica Cupă Mondială din Rusia din 2018. Vadraney a adus acasă încă o medalie la Cupa Mondială, de data aceasta bronz. Învingerea Țării Galilor, care a jucat prost în Qatar, părea formală. Croația a dominat meciul și cu siguranță a avut mai multă minge pe tot parcursul meciului. În minutul 28 a rezultat acțiunea lui Andrej Kramaric. În repriza secundă, nu s-a întâmplat mare lucru, croații au încercat totuși să-și mărească avantajul, dar fără rezultat.

Când ceasul a indicat minutul 90, arbitrul a decis să adauge 3 minute la timpul regulamentar al meciului. În acest ultim minut, galezii au egalat cu o aruncare pe bandă, iar Nathan Broadhead a devenit eroul Dragonilor. Croații au fost frustrați deoarece au avut 67% posesie și au creat multe ocazii de gol. Țara Galilor a jucat foarte timid în atac, dar s-a stricat într-un moment prost pentru suporterii croați. A reușit să obțină 1 punct de la cel mai dur concurent din grupă.

READ  Calendarul evenimentelor sportive majore - iulie 2022

Grupa I

Belarus 0:5 Elveția Filmare în Novi Sad

În schimb, toată lumea de aici se așteaptă la o victorie între Elveția și Belarus, dar nu neapărat într-un grad atât de mare. Bielorușii nu au șanse mari să avanseze la Euro, ci în schimb mizează pe o luptă pentru locul 4. Orice speranță de rezistență a gazdelor a fost înlăturată de Renato Steffen în minutul 4. Steffen l-a învins pentru o secundă pe Andriy Kudrawitz 13 minute mai târziu, iar jucătorul de la FC Lugano, în vârstă de 31 de ani, s-ar putea lăuda cu un hat-trick în minutul 29.

În a doua repriză, helveții au marcat al cincilea gol al Elveției, Granit Xhaka a extins victoria în minutul 62. Scorul a rămas egal până la fluierul final. Belarusii erau neputincioși și pierduți ca un copil în ceață. Au tras 9 focuri, dar ce, doar 1 a zburat la țintă. Datorită problemelor defensive ale Belarusului și unei echipe bine formate, în special Steffen, Elveția se poate lăuda acum cu titlul de echipă cu cel mai mare punctaj în această calificare.

Israel 1-1 Kosovo – Tel Aviv împărțit la puncte

După ce a fost promovat în Divizia A a Ligii Națiunilor, Israelul pare a fi un ușor favorit în lupta pentru locul 2 cu România. Primul rival al israelienilor este Kosovo, care nu vrea să uşureze drumul rivalului spre Germania. Deși gazdele au dominat cea mai mare parte a meciului, Eli Dassa a făcut o eroare cardinală în minutul 36, marcând un autogol. Israelienii nu au vrut să-și dezamăgească suporterii de pe stadionul din Tel Aviv și au început să facă totul pentru a compensa. În ciuda unei performanțe foarte agresive, gazdele nu au reușit să câștige meciul cu 1-1. Dor Peretz a marcat golul victoriei. Deși Israelul are un anumit joc în play-off, vrea să avanseze direct. În martie, vor juca în Elveția în Belarus.

READ  Medvedev amenință centralele nucleare europene. "accidentele se întâmplă"

Andorra 0-2 România – 3 puncte în agonie

Scopul României în acest meci a fost să obțină 3 puncte. Pentru ei, fiecare punct este valoros – se vor lupta cu Israelul pentru locul 2 în grupă, ceea ce dă promovare directă. Inițial, românii au avut un concurent ușor – Andorra. Andorranii, deși nu au avut nimic de pierdut, au jucat o minge foarte defensivă, concentrându-se activ pe apărarea porții. Tenisul a rupt-o în minutul 34. Denis Alibek a marcat al doilea gol în minutele reprizei secunde. România nu a putut pune mingea în fileu de prea multe ori. Stilul în care România a câștigat acest meci a lăsat de dorit – doar 4 din 12 șuturi au fost la poartă. Alții au fost departe de țintă sau blocați. În plus, andorenii și-au încercat norocul de 3 ori în atac, dar fără rezultat. Stilul romanilor este mai slab, dar mai important este rezultatul.