Calificări la Euro 2024. Spania – Norvegia: Grupa A – Scorul meciului de fotbal și raport

Calificări la Euro 2024.  Spania – Norvegia: Grupa A – Scorul meciului de fotbal și raport

După o Cupă Mondială nereușită și o ieșire în 1/8 de finală, Spania a fost preluată de Luis de la Fuente, care până acum era la conducerea naționalei de tineret. Iar De La Fuente, însărcinat cu revitalizarea echipei, a început să lucreze din greu. Fără regret, M. Sergio Ramos.

Dar a mizat și pe cei pe care predecesorul său Luis Enrique nu i-a văzut: Keba a jucat în poartă în primul minut, în timp ce Nacho Fernandez, Dani Ceballos, Iago Aspas și Joselu au primit și ei convocari. Alvaro Morata a fost numit și noul căpitan.

Sursa: Getty Images Louis de la Fuente

A venit și a marcat două goluri

Eroul este altcineva. Joselu, atacantul lui Espanyol, a intrat pe terenul lui Málaga în minutul 81 și atunci i-a întors favoarea. A marcat două goluri, pecetluind un debut reușit pentru el și noul antrenor. Da, două goluri într-un minut!

Sursa: Getty Images Eroul Spaniei Josel

Dani Olmo a marcat în prima repriză pentru ca Spania să câștige cu 3-0. Odată cu trecerea timpului, Norvegia a luat conducerea, dar nimic nu a putut depăși dubla și tripla lui Kepa. O sută la sută de șanse au fost irosite de Markus Holmgren Pedersen și Alexander Chorloth.

Nu Olanda

Oaspeții au meritat măcar o remiză, au fost nevoiți să înghită amărăciunea înfrângerii. Se pare că jocul fără Erling Holland nu este atât de obișnuit. Atacantul norvegian, care joacă sezonul carierei (42 de goluri în 37 de meciuri pentru Manchester City), a fost accidentat.

Într-un alt meci din Grupa A, Scoția a învins Cipru la un nivel similar.

Rezultate și programul primelor două runde de calificare la Campionatul European 2024:

Kosovo – Andorra (Pristina, ora 20.45)
România – Belarus (București, ora 20.45)

Polonia – Albania (Varșovia, 20.45)
Moldova – Republica Cehă (Chișinău, ora 20.45)

San Marino – Irlanda de Nord 0-2 (0-1)

Kazahstan – Danemarca (Astana, ora 15.00)
Slovenia – San Marino (Ljubljana, ora 18.00)
Irlanda de Nord – Finlanda (Belfast, 20.45)

Grupa J

Bosnia si Hertegovina. – Islanda 3:0 (2:0)
Portugalia – Liechtenstein 4:0 (1:0)
Slovacia – Luxemburg 0:0

Liechtenstein – Islanda (Vadus, ora 18.00)
Luxemburg – Portugalia (Luxemburg, 20.45)
Slovacia – Bosnia și Herțegovina. (Bratislava, 20.45)

Autor: twis/loot
//
Sursa: eurosport.pl

READ  Campionii României sunt prea puternici pentru Grote Budovlen Load. Dar acesta nu este sfârșitul luptei