Calificări UEFA Champions League: rezultate și relații. PSV Eindhoven – Benfica, Ferencvarusi – Young Boys, Odugurek – Malmö

Calificări UEFA Champions League: rezultate și relații.  PSV Eindhoven – Benfica, Ferencvarusi – Young Boys, Odugurek – Malmö

• În meciul dintre Benfica și PSV Eindhoven, portughezii au jucat în decurs de o oră de zece, iar ascensiunea s-a datorat în principal uimitorului portar Odiseu Flashodemos.
  • Meciul dintre Ferencvarusi și BSC Young Boys s-a încheiat cu un scor de 2: 3, la fel ca în primul meci. Maghiarii și elvețienii au marcat zece goluri timp de 180 de minute și au arătat că eforturile lor ofensive ar trebui să fie luate în considerare de rivalii lor europeni.
  • Malmo a pierdut în fața lui Odogork Razgrad 1: 2. Suedezii și-au apărat promovarea în Liga Campionilor în ultimele minute, când bulgarii impetuosi au rămas fără putere.
  • Mai multe astfel de texte pot fi găsite pe pagina principală a Onet.pl

PSV pe mare, portarul Benfica campion

Fără îndoială, meciul de marți a fost cel în care Eindhoven s-a confruntat cu Benfica. La urma urmei, vorbim despre două echipe care au deja în vitrine cea mai valoroasă Cupă Europeană. Olandezii au câștigat meciul din 1988, după ce i-au învins pe portughezi în finală. Ei și-au sărbătorit victoriile în 1961 și 1962; La început cu legendarul Jose Aguas și un an mai târziu cu ajutorul lui Eusebio.

Astăzi, ambele cluburi se luptă pentru întoarcerea la tron ​​în curtea lor locală. Cu toate acestea, se poate risca ipoteza că ambele echipe plasează în Liga Campionilor și, prin urmare, se poate presupune că jucătorii nu vor avea nevoie de un stimulent suplimentar. S-a confirmat în primele minute – nimeni nu va pleca.

Benfica a câștigat la Stade da Luz datorită portarului Odysseus Flashodemos. Reprezentantul Greciei s-a dublat și s-a triplat și a recunoscut că a dat un singur gol, dar coechipierii săi au marcat două goluri, iar Eagles pot merge la Eindhoven cu avantaj. Portarul și-a confirmat clasa în prima jumătate a revanșei, deoarece nu a fost doar cel mai bun jucător din echipa sa, ci și singurul care a putut fi distins favorabil.

Lucas Verissimo merită negativul. Brazilianul în minutul opt a încercat din greu să-și corecteze greșeala, iar după 24 de minute l-a lovit pe Cody Gakbo în față. Ar fi putut vedea al doilea cartonaș galben mai devreme, dar în cele din urmă a părăsit echipa cu jackpot-ul pentru o oră de joc.

READ  El a refuzat prima ofertă oficială a lui Harry Kane. 100 de milioane de lire sterline nu devin nimic

PSV a condus meciul, iar Gakbo și Noni Madueki au făcut buzz pe teren. Aripile conduceau mișcarea în zona de penalizare a adversarului din când în când, dar nu avea sfârșit. În afară de o mare șansă pentru Rafa, jucătorii Benfica din primul lot ar trebui să fie considerați drept completări. Cu toate acestea, rezultatul le-a oferit promovarea în Liga Campionilor.

Olandezii s-au grăbit să atace. Portughezii au decis să se apere cu orice preț, dar dacă nu ar fi fost Flashodemos, ar fi pierdut meciul. Născut în Germania, portarul a apărat ca în transă și ar putea împărtăși unii dintre ceilalți coechipieri cu intervențiile sale.

În minutul 62 ar trebui să renunțe. Eren Zahavi, în loc să țintească mingea către o țintă goală, a trimis o bombă împotriva transversalei. Israelianul avea mingi foarte bune în picior de mai multe ori, iar în prelungiri s-a apropiat și de o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri. I-a fost dor, ca și cum a ratat prima întâlnire. Un atacator poate avea o mare ranchiună împotriva sa. Ca lunetist și cel mai experimentat jucător ofensiv din echipă, el ar fi putut și ar fi trebuit să petreacă cel puțin timp suplimentar, dar ineficacitatea sa, combinată cu atitudinea superbă a portarului rivalilor săi, a condus la remiza fără goluri.

Benfica a progresat în Liga Campionilor, iar PSV Eindhoven va trebui să se mulțumească să joace în Liga Europeană. Olandezii și-au ținut toate cărțile în mână timp de o oră, dar nu au putut să le pună pe masă și să-și ia rămas bun de la visele lor de a se întoarce în elită după doi ani de separare.

Einhoven Einhoven-Benfica 0: 0 (0: 0)

Zece goluri în total și promovarea candidaților

Dintre cele trei perechi care au jucat revanșa de astăzi, jucătorii Ferencvarusi și BSC Young Boys au oferit cel mai mult entuziasm pentru fani. Meciul de la Berna s-a încheiat cu gazdele câștigând cu 3-2 și, în afară de cinci goluri, am văzut, printre altele, un cartonaș roșu pentru elvețian și o ratare de penalizare a Ungariei.

READ  Dezamăgirea femeilor franceze. Croatul nu va invada Lyon

Aceștia din urmă au vrut să lupte pentru o soluționare mai bună, dar nu au fost favoriții în confruntarea cu cei mai populari rivali. În al cincilea minut al meciului, jucătorii lui David Wanger au marcat un gol după o lovitură de colț a lui Cedric Zeisiger. Cronometrul s-a lovit cu capul atât de tare și de precis, încât Dennis Debusses nu a avut nimic de spus.

Când situația lui Ferencvarusi părea dificilă, ungurii au răspuns în cel mai bun mod posibil. Doar 13 minute mai târziu, Henry Wingo a egalat. Americanul a lovit mingea pentru un gol gol, după o intervenție de dame a portarului și totul a fost bine făcut de Ryan Mammy. Belgianul a reușit să obțină el însuși dreptatea în minutul 28, lovind plasa după o lovitură de colț și conducând echipa în avantaj.

În a doua jumătate, elvețienii au atacat. La 11 minute după fluierul de început, încercările lor au dat roade – Christian Vasnacht a trebuit doar să-și adauge piciorul și apoi să-i mulțumească Mishak Ilya, care a servit bine tânărul de 28 de ani. Pentru a înrăutăți lucrurile pentru Ungaria, în următoarele opt minute, Issa Lidoni nu avea electricitate. Tunisianul a comis două infracțiuni fără să se gândească la acțiunile sale și arbitrul l-a dat afară de pe teren.

Au trecut cinci minute și cartea bună părea să fie departe de gazde pentru totdeauna. Wingo, care a marcat primul gol, nu a putut suporta presiunea în zona de penalizare, iar arbitrul a acordat jucătorilor de la Wagner o lovitură de pedeapsă. Cu toate acestea, Dibusz nu a fost păcălit de Jordan Siebacheu, iar scorul a fost încă 2: 2. A promis că va fi un final excelent.

Au fost mai multe lupte în această acțiune decât o acțiune frumoasă, dar în cele din urmă elvețienii au avut ultimul cuvânt. Felix Mbebe, în vârstă de 20 de ani, a apărut pe teren în minutul 85 pentru a evita să-i ofere portarului o șansă într-una din ultimele acțiuni ale meciului și pentru a stabili scorul la 2: 3. Young Boys și Ferencvarusi au pus din nou fanii într-o afișare superbă și a marcat cinci goluri. Jucătorii de la Berna au avansat în Liga Campionilor, jucătorii de la Budapesta vor încerca să amestece lucrurile în Europa League.

READ  Raku Czestochowa și-a confirmat transferul [OFICJALNIE]. perspectivă

Ferencvarosi – BSC Young Boys 2: 3 (2: 1)

Bulgarii au luptat până la capăt și au câștigat, dar asta nu a fost suficient

În primul meci dintre Malmö și Odogork Razgrad, suedezii au fost cei care au condus meciul și au controlat cursul evenimentelor pe teren. Câștigarea lor cu 2-0 a fost convingătoare și ar fi putut fi chiar mai mare. Nu a însemnat nimic bun pentru bulgari, dar în cele din urmă au jucat acasă și s-au putut baza pe ajutorul din tribune.

Gazdele au preluat conducerea în minutul zece datorită lui Anton Nedyalkov. Scandinavii au dominat întâlnirea, dar le-au lipsit detalii. Din fericire, au marcat un gol în dressing – în minutul 42 Viljko Permancevic a trimis o lovitură liberă din apropiere și Christian Kalina a trebuit să se predea. Sârbul s-a regăsit și în plasa portarului în primul meci.

În cea de-a doua parte a meciului, gazdele au preluat conducerea, iar minut cu minut părea din ce în ce mai mult că aveau să preia conducerea. A avut succes în minutul 61 cu mare ajutor Antonio Colaca. Tânărul în vârstă de 27 de ani a jucat mingea în zona de penalizare cu mâna și, deși arbitrul Clement Turpin a abandonat inițial meciul, s-a întors în această situație și datorită sistemului VAR a acordat o penalizare bulgarilor. Veteranul Pierros Sotirio l-a înșelat pe Johan Dahlin, iar jucătorii Razgrad au preluat conducerea. Aveau nevoie de un alt scop.

Cu toate acestea, nu au reușit să o obțină. Jucătorii Malmoe au câștigat cu experiență, au avut și mai multă putere și, în cele din urmă, au organizat evenimentele pe teren. Naționala Suediei a pierdut cu 1: 2, dar o victorie cu 2-0 acasă le-a oferit promovarea în Liga Campionilor după o pauză de cinci ani.

Udugurik Razgrad – Malmo 2: 1 (1: 1)