Campioana de la Wimbledon a supraviețuit atacului italian. Bianca se rupe la Andreescu

Campioana de la Wimbledon a supraviețuit atacului italian.  Bianca se rupe la Andreescu

PAP / EPA / ALI HAIDER / În fotografie: Yelena Rybakina

Lucas Ivanek

Elena Rybakina în acțiune la Roma (WTA 1000). Kazasca a supraviețuit atacului lui Jasmine Paulini și nu i-a oferit italianului nicio șansă în setul doi. Canadenca Bianca Andreescu a fost neputincioasă în întâlnirea cu cehia Marketa Vondrousova.

Vineri, Yelena Rybakina (WTA 6) și-a început al treilea program la Roma. A învins-o pe campioana de la Wimbledon, Jasmine Paulini (WTA 65) 7-6(4), 6-1. În primul set, Kazahstanul a mai pierdut patru jocuri cu 3:0. A ajuns să fie un departajare. În aceasta, Rybakina a câștigat cinci puncte la rând cu 2-4. În partea a doua îi lipsesc astfel de sentimente. Favoritele au pierdut cu 4:0 în singurul lor meci.

Jucătorii de tenis au petrecut 94 de minute pe teren. Rybakina a servit șase ași. El a salvat șase dintre cele nouă puncte de break și a transformat cinci din șapte puncte de break. A fost prima întâlnire a acestor jucători de tenis. Kazasca a ajuns pentru a treia oară în turul trei la Roma. Acesta este cel mai bun rezultat al său pentru 2020 și 2022.

Marketa Vondrusova (WTA 70) a învins-o pe Bianca Andreescu (WTA 31) cu 6-0, 6-1. Campioana canadiană US Open 2019 a fost complet neajutorat. În cele 55 de minute, el a marcat doar 27 din cele 83 de puncte (32,5 la sută). Nu are nicio șansă să se rupă. Cehia a folosit șase din 12 puncte de break. Vondrousova are probleme de sănătate în spate, finalistă la Roland Garros 2019 și medaliată cu argint la Jocurile Olimpice de la Tokyo (2021). Următoarea ei rivală a fost grecoaica Maria Zachary.

READ  5 factori care afectează industria cărnii în 2021

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsport: Îți amintești de ea? Bătrânul de 40 de ani a strălucit la Madrid

Kamila Giorgi (WTA 37) a câștigat cu 6:4, 6:2 împotriva lui Yekaterina Alexandrova (WTA 22). În 89 de minute, italianca a marcat 29 din 38 de puncte la primul serviciu. A spart două din trei puncte de break și a transformat patru din cele 11 puncte de break.

Jelena Ostapenko (WTA 20) a învins-o pe Sorana Cirstia (WTA 34) cu 6-3, 3-6, 6-2. În meciul care a durat două ore și 14 minute, letonul a salvat nouă din 13 puncte de break și a transformat 6 din 17 ocazii. Elise Mertens (WTA 26) a pierdut în fața Anna Kalinska (WTA 57) cu 4-6, 6-4, 3-6. Belgia a ripostat și a luat setul al treilea cu 4:6, 0:2. În acest sens, a pierdut șase din următoarele șapte jocuri pentru a conduce cu 2-0. Kalinska va fi următorul adversar al lui Rybakina.

International BNL d’Italia, Roma (Italia)

Ce mai zi! O altă senzație la Roma
Urmărește meciurile Turului WTA online pe CANAL+ cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători grozavi (Link sponsorizat)