Campioana Europeană a lui Redzim! Succese până acum

Campioana Europeană a lui Redzim!  Succese până acum

Albii și roșii nu se bucură încă de un asemenea val de medalii la această categorie (under 21). Sarajevo are cinci locuri pe podium, deoarece Polonia a câștigat toate competițiile în primii cinci ani ai evenimentului (2017-21) și cu unul mai mult decât anul trecut, când actuala generație interesantă de tineri alb și roșu a venit în prim-plan. Condus de Miłosz Redzimski și Samuel Kulczycki.

În capitala Bosniei și Herțegovinei, Polonia a câștigat categoria medalii a întregului turneu și, până la urmă, a apărat aurul în cel mai important turneu, simplu masculin. În urmă cu un an, Samuel Kulczycki s-a bucurat de titlu învingându-l în semifinale pe Milos Redzimski, care a fost nevoit să se mulțumească cu medalia de bronz. Acum situația s-a inversat – Milosz a ripostat împotriva lui Samuel în semifinale (4:2 și cinci seturi s-au decis la doar două puncte), apoi în finală l-a învins pe Saba Andras. Ungurul îl elimină mai devreme pe Maciej Kubik, unul dintre principalii pretendenți la medalie, cu o ușurință surprinzătoare (4:0), dar a trebuit să o facă cu poftă. Anul viitor, tânăra de 21 de ani va avea o ultimă șansă la a treia medalie europeană de simplu la categoriile de tineret – în 2018 a câștigat aurul la cadeți și în urmă cu un an a fost vicecampioană la juniori.

Succesul lui Redzimski, care se antrenează zilnic la Grodzisk Mazowiecki sub supravegherea tatălui său Tomasz, merită recunoaștere că Milosz s-a născut în 2006, așa că a învins adversari de până la patru ani! Aceasta este încă o victorie internațională majoră pentru acest concurent, pe care o are deja sub centură printre alții. Campion mondial cadet. Duminică a devenit cel mai tânăr campion european de tineret din istorie – are sub 17 ani și mai are patru sezoane până în divizie.

READ  România Enel X va lansa 64 de stații de încărcare în supermarketurile Penny

Fără aur la simplu, Kulcicki a făcut echipă cu Jusana Vilkos la dublu mixt pentru a sparge dominația româncelor, cucerind aurul în toate cele trei ediții ale MME de până acum (bronz. Redzimski și Anna Brzyska). Samuel și-a luat oficial rămas bun de la categoria tineret (s-a născut în 2002), pentru că a urcat pe podium la fiecare competiție – împreună cu duo-ul Kubik au ajuns în finală, unde au pierdut în fața duo-ului din Franța.

Thomas Hiermeyer/Diffody Images / newspix.pl

Samuel Kulcicky

Polonezele nu au câștigat nicio medalie la categoriile feminine, deși Przeszka a pierdut lupta pentru medalii la simplu după un strâns 3:4, iar împreună cu Wielkos au pierdut doar în sferturile de finală. Totuși, trebuie să rețineți că ambele sunt din 2005, așa că ar trebui să se îmbunătățească în fiecare an.