Campionatele Europene de cadeți și juniori de la Gliwice: victorie senzațională pentru portughez

Pe Arena Prezero din Clewis s-au încheiat meciurile din grupe ale Campionatelor Europene de cadeți și juniori la tenis de masă. Victoria portughezului la categoria sub 15 ani a făcut furori. Singura medalie pentru Polonia – bronz – a fost câștigată de jucătorii de ping-pong la U-19. Marți s-au disputat patru finale. În alte finale ale Campionatelor Europene de Tineret Orlen 2023, românii și românii au câștigat cadeții și juniorii din Germania.

Cadeți: Austria – Portugalia 1:3
Compoziția finalului a fost o mare surpriză și o senzație. În urmă cu un an, la Campionatul European de la Belgrad, cadeții portughezi au ocupat un loc 27 la distanță, însă liderul absolut al actualei echipe, Diego Abiodun, nu a jucat. Austriecii au terminat turneul din capitala Serbiei pe locul 15, iar în line-up a mai inclus: Julian Rishihaszek.

Abiodan a devenit o adevărată perlă în echipa portugheză. În finală, a câștigat atât la simplu, cât și la dublu cu Carlos Goncalves. Rzihauschek câștigă un punct de onoare.

Recordul combinat al lui Abiodun la Euro 2023 este de 12-0 la simplu și 7-0 la dublu. Prin comparație, colegul jucător de simplu Dinis Yeh are scorul de 2-5.

Din divizia inferioară, Portugalia a trecut în finală, unde cu siguranță a fost mai bună decât Austria. Abiodun nu a pierdut niciun set în trei jocuri, mergând cu 3-1 în semifinale împotriva României. Interesant este că în martie, tânărul de 15 ani a jucat în meciul dintre naționalele de seniori ale Portugaliei și Poloniei (1: 3), înscriind un punct pentru gazde după o victorie cu 3: 1 în fața lui Artur Grela.

Austriecii au început turneul cu o înfrângere de 2:3 în fața Ucrainei la Gliwice, apoi au câștigat, de exemplu, 3:0 în semifinală împotriva Franței, până astăzi… Rzihauschek a jucat bine cu 9-2, dar a fost „doar” suficient pentru argint.

READ  Multe țări UE nu și-au prezentat încă planul strategic național

De asemenea, de interes, la sfârșitul anului 2020, Rishihaszek, în vârstă de 12 ani, și Peter Hodina au jucat în meciul Ligii Campionilor în culorile Welter Wells – din necesitate în perioada pandemiei. Vor fi performanți pentru o lungă perioadă de timp.

Cadeți: Germania – Franța 3:2
În urmă cu câteva luni, Josefina Neumann, în vârstă de 13 ani, și Koharu Itaki au câștigat o medalie de argint la Campionatele Germane de dublu de seniori. A fost o mare surpriză. Marți, cadeții au obținut aurul ME, deși s-au născut în 2010, iar pe tot parcursul turneului s-au luptat cu jucători din 2008-2009.

În finala împotriva Franței, Itaki a câștigat trei meciuri cu 3–0, iar scorul său final a fost 9–0 la simplu și 6–0 la dublu. „Josie” Newman a fost eliminată din sferturi de finală, dar a avut un mare sprijin din partea prietenei ei. Lorena Morsch și Lisa-Sophie Wang au jucat în echipa de aur – au câștigat cu Israel la sfârșitul fazei grupelor.

În 2002, nemții au urcat pe treapta a 3-a a podiumului după ce în semifinale au pierdut cu 3-0 în fața României. La Gliwice, echipa României a pierdut cu 2:3 în fața suedezilor în optimile de finală.

Francezele sperau la aur în Polonia. Până în finala de astăzi, câștigase cu 3-0 în toate cele 6 meciuri, inclusiv în semifinala împotriva Spaniei (9-0 la seturi). Acest lucru a însemnat că fiecare membru al echipei a avut zero înfrângeri, Lena Hochardt 5-0, Nina Guo Zheng 4-0, Caitane Blatt (partenerul lui Patrick Yovoronek în mix) 3-0. În finală, primii doi au pierdut, dar cei doi au rămas neînvinși la dublu (7-0).

Juniori: Cehia – România 0:3
O victorie binemeritată pentru echipa României care și-a apărat titlul de campionat. Acum douăsprezece luni i-a învins în finală pe polonezi (3:2): Eduard Ionescu 8-1, Darius Movilinu 5-1, Iulian Cirida 5-0 și Theodor Istrad 3-0. Apoi Syrita a fost eroul întâlnirii pentru aur – cu Maciej Kubik 3:1, Miłosz Redzimski 3:2. La rândul său, Ionescu l-a învins pe Mateusz Zalewski cu 3:2, iar Movilinu a fost mai rău, căci a pierdut cu Redzimski și Kubic 2:3. Au mers foarte bine împotriva Cehiei în finala de marți.

READ  Lumea îl batjocorește pe Iga wi ± tek pentru că a fost rănit de ridicarea de trofee. Avem răspunsul lui Iga Denis

În semifinalele de ieri, România a învins formația Franței cu scorul de 3:0 după o luptă grea cu echipa poloneză. Flavian Coton și Thibault Poret nu au luat lupta, iar un joc foarte echilibrat a jucat Hugo Deschamps (Alexis Kouraichi a jucat împotriva jucătorilor noștri în poziția „trei”) cu Chirița 2:3.

Cuvinte fierbinți ale cehilor „Silver”, care au avansat de pe locul 13 în 2022. Polonia a câștigat cu 3:0 în Serbia. Redzimski cu Simon Belik 3:0.

La Gliwice au jucat echipa obișnuită: Ondrej Kveton 6-2, Simon Belik 6-4, Stepan Brhel 6-1. Deja în grupă, Franța a câștigat cu 3:1 (Kveton din Poret 3:2, Brhel din Coton 3:1, Belik din Poret 3:2). În semifinale, au înfruntat Germania într-un joc de groază 3:2.

Juniori Feminin: Germania – România 2:3
În finala MEJ 2022, polonezele au învins România cu 0:2 la 3:2 și au câștigat cu Brzyska Mitrofan, Wróbel Zaharia și Wielgos Singeorzan. O revanșă ar fi putut avea loc la Gliwice, din păcate jucătorii noștri au fost învinși de germani cu 2:3 în semifinale.

Astăzi a fost invers, România învingând Germania cu 0:2 cu 3:2. Este adevărat că Elena Zaharia și Ioana Singeorzan au suferit primele înfrângeri, dar s-au reabilitat rapid; Recordurile lor sunt 8-1 și 7-1. Bianca Mei Rose a câștigat punctul crucial cu 1:2 6-1.

În urmă cu un an, la Belgrad, aceste echipe s-au întâlnit în semifinale, iar româna s-a impus cu 3:2 (puncte: Zaharia, Singhorson, Luciana Mitrofan). Annette Kaufmann a marcat două puncte pentru Germania, care a câștigat apoi meciul de simplu. Pe de altă parte, Zaharia (născut în 2004) a devenit după câteva luni Campioană continentală de juniori (U-21). De asemenea, merită amintit că Kaufman a câștigat acest titlu în 2021.

READ  România: Avionul lui Nicolas Sauce s-a vândut cu 120.000 de euro

Rezultate finale:

Cadeți

Austria – Portugalia 1:3
(Julian Rzihaszek – Dinis Yeh 3-0, Petr Hodina – Diego Abiodun 1-3, Rzihaszek/Hodina – Abiodun/Carlos Goncalves 0-3, Rzihaszek – Abiodun 0-3)

Medalii de bronz: Cadeți din România, Franța; 9. Polonia (Patryk Żyworonek, Mateusz Sakowicz, Kacper Perkowski, Aleks Pakuła)

Cadeți:

Germania – Franța 3:2
(Koharu Itagaki – Nina Kuo Zeng 3-0, Josephine Newman – Lena Hochardt 0-3, Itaki/Newman – Guo Zheng/Hochardt 1-3, Itaki – Hochardt 3-0, Newman – Guo Zheng 3-0)

Medalii de bronz: Spania, Republica Cehă; 11. Polonia (Kadarsina Rajkowska, Matilda Hadris, Maja Shakoma, Julia China)

Juniori:

Cehia – România 0:3
(Simon Belic – Darius Movilinu 2-3, Ondrej Quetan – Eduard Ionescu 1-3, Stefan Brel – Iulian Cirida 0-3)

Medalii de bronz: Germania, Franța; 5. Polonia (Miłosz Redzimski, Mateusz Zalewski, Alan Kulczycki, Michał Gawlas, Mateusz Żelengowski)

Juniori:

Germania – România 2:3
(Mia Grisel – Iona Singhorsen 3-1, Leah Lachenmayer – Elena Zaharia 3-2, Naomi Franckovich – Bianca Mei Rose 1-3, Griesel – Zaharia 0-3, Lachenmeyer – Singhorsen 1-3)

Medalii de bronz: Polonia (Zuzanna Wielgos, Ilona Sztwiertnia, Anna Brzyska, Wiktoria Wróbel, Natalia Bogdanowicz), Franța