Campionatele Europene la înot: polonezii după podiumul în etapa de 50 m fluture

Cursa de 50 de metri de sâmbătă cu „Butterfly” a fost prima finală a Campionatului European a anului, cu doi reprezentanți polonezi în competiție. Beda a înotat mai repede decât a făcut-o în semifinale – 26.01, dar mai e mult loc pe podium. Dowgiert și olandezul Kim Busch au fost în urmă – 26.35. Candidata Sarah Schwerström a câștigat – 24,96. Aceasta este cea de-a 15-a medalie de aur a suedezului la Campionatul European din cariera ei din 2008.

Vezi și: Tânărul de 17 ani din România deține recordul mondial

Dintre cei patru polonezi care au participat la semifinalele de sâmbătă, trei au profitat de șansele lor. Al cincilea concurent la Jocurile Olimpice de la Tokyo, Jacob Majersky, a intrat al patrulea – 51.58 – la 100 de metri fluture. Adrian Jaśkiewicz, al cărui scor de 52,68 a fost suficient pentru un loc al 14-lea, a fost eliminat din cealaltă competiție din această competiție.

Dawid Wiekiera a avut și motive să fie fericit. Deținătorul recordului polonez în clasa clasică nr. 200 a obținut al doilea cel mai bun rezultat din carieră – 2.10.60, care s-a tradus pe locul al patrulea în terenul semifinalelor. Alexandra Polaiska, cu un al optulea scor (1.58.87) în acest moment al competiției, a avansat la 200 de metri liber.

În cea de-a treia zi a competiției de la Foro Italico, românul David Popivici a primit cele mai multe aplauze pentru prestația sa. Fanii bucureșteni de 17 ani sunt deja obișnuiți cu performanțe excelente. Anul acesta, la Budapesta, a câștigat de două ori medalia de aur la Campionatele Mondiale. La Roma, titlul de crawl de 100 de metri a fost obținut cu un record mondial – 48,86.

READ  Există o mulțime de hype în jurul liderului Turneului Four Hills. Germanii dezvăluie întregul adevăr despre japonezi

– A trebuit să fiu foarte calm și răbdător pentru a doborî recordul mondial. Este uimitor și unic că a fost aici, cu recordul anterior stabilit de brazilianul Cesar Celo în 2009 – a explicat înotatorul român, care plănuiește să înceapă la Campionatele Mondiale de juniori de la sfârșitul lunii august în Peru.