Campionatele Europene sunt deschise! Pista a asistat la victoria femeilor italiene

Campionatele Europene sunt deschise!  Pista a asistat la victoria femeilor italiene

Naționala Italiei a învins cu încredere România cu 3-0 în meciul de deschidere al Campionatului European de volei feminin. Întâlnirea a avut loc în amfiteatrul istoric din Verona, într-un cadru cu adevărat uluitor.

Decursul sportiv al istoriei meciului fără surprize. Din start, italienii și-au impus condițiile de joc adversarilor mult mai slabi și nu le-au permis nici măcar să se apropie de limita sigură a mai multor puncte. Românii au fost neputincioși și, așa cum s-a întâmplat în primul set, au pierdut în al doilea cu 19 puncte.

VEZI ȘI: #VolleyWrocław câștigă PreZero Grand Prix PLS

Un cadru grozav pentru eveniment ar fi atras mai multă atenție. Italienii au deschis Campionatele Europene cu stil, organizând meciul în istoricul Colosseum din Verona – a treia ca mărime din Italia ca mărime, ambele imnuri naționale fiind însoțite de cântăreți care oferă un stil italian, direct din arii de operă și uverturi.

Dar din nou pe teren, dominația italienilor a continuat în setul trei. Voleibaliștii echipei gazdă au câștigat cu încredere până la 25:15 și astfel au deschis cu brio turneul Campionatului European.

Ekaterina Antropova a adus o contribuție semnificativă la această dominație, înscriind până la treisprezece puncte pentru echipa sa, ceea ce poate să nu fie impresionant având în vedere realizările de peste treizeci de puncte în unele meciuri ale unor jucătoare precum Magdalena Stesiak sau Tijana Boskovic, dar într-o gamă largă. Din durata întregului meci și nivelul adversarului, este cel puțin un rezultat solid.

Italia – România 3:0 (25:19, 25:19, 25:15)

READ  A fost anunțată data meciului dintre Świętek și Wozniacki de la Indian Wells. Vești bune pentru fani