Campionatul European de Volei Feminin – Bulgaria a câștigat locul doi (Rezultate)

Voleibaliştii bulgari au obţinut a doua victorie la Campionatele Europene, care au avut loc în Italia, Germania, Estonia şi Belgia. Au învins Bosnia și Herțegovina cu 3: 1. Competiția va începe vineri cu naționala Poloniei, care va juca împotriva Sloveniei la Gent.

Bulgarii, după două victorii, au ajuns aproape de calificarea în optimile de finală.

Prima serie de întâlniri de la Tallinn a fost finalizată. Nu au fost surprize – Finlanda a pierdut în fața Slovaciei cu 0:3, iar Olanda a învins Spania fără să piardă niciun set.

Joi au avut loc primele meciuri din Grupele A și C, unde Belgia a câștigat cu 3-0 Ungaria în 80 de minute. La rândul lor, la Dusseldorf, nemții au fost nevoiți să încerce mai mult în setul trei împotriva grecilor, dar până la urmă au câștigat și „la zero”.

Vineri, primul meci va fi jucat de voleibaliştii polonezi, care pe 20 vor înfrunta Slovenia în Grupa A la Gent.