Campionatul European de Volei Feminin: O victorie sigură pentru femeile franceze. Au câștigat și bosniace și bulgare – Vydomozici

Campionatul European de Volei Feminin: O victorie sigură pentru femeile franceze.  Au câștigat și bosniace și bulgare – Vydomozici
  • Franța, spre deosebire de naționala masculină, nu este unul dintre liderii europeni și nu a obținut nicio victorie majoră
  • Cu toate acestea, „tricolorii” urcă încet în clasamentul european – au fost promovați recent în Liga Națiunilor de anul viitor, profitând de oferta organizatorului de a participa la Jocurile Olimpice de anul viitor.

Pentru a începe campionatul, francezii s-au întâlnit cu co-gazdă ale turneului Estonia și au câștigat cu 3:0 (25:8, 25:19, 25:21). Acest grup include Finlanda, Slovacia, Țările de Jos și Spania.

În grupul „italian” s-a finalizat prima serie de întâlniri. Marți, Italia a învins cu încredere România cu 3:0, în timp ce Bosnia și Herțegovina, debutând în campionatul Bătrânului Continent, a câștigat cu 3:2 cu Elveția. Victoria a fost condusă de voleibalistul balcanic Tajana Bosković (18 puncte) – o fostă jucătoare a PTPS Piła, care va evolua la Enerka MKS Kalisz în sezonul viitor. Ea este și sora Tijanei Boskovic, care reprezintă Serbia.

Bulgaria a învins Croația cu 3-1 în celălalt meci din Grupa B de miercuri.

Rezultatele Campionatelor Europene de miercuri:
Grupa B (Monza, Italia)
Elveția – Bosnia și Herțegovina 2-3 (25:16, 15:25, 25:23, 17:25, 15:17)
Bulgaria – Croația 3:1 (23:25, 25:23, 25:20, 25:18)
Grupa D (Talin, Estonia)
Estonia – Franța 0:3 (8:25, 19:25, 21:25)

Femeile poloneze din Grupa A din Ghent, Belgia, deschid vineri turneul cu un meci împotriva Sloveniei (debutul de la ora 20:00). Următoarele pentru echipa lui Stefano Lavarini sunt maghiare, sârbe, belgiene și ucrainene. Joi, echipa gazdă va înfrunta Ungaria în meciul de deschidere al secțiunii Belgiei a campionatului.

Joi va avea loc și prima ciocnire din Grupa C – germanii vor găzdui Grecia la Dusseldorf.

La turneu participă 24 de echipe împărțite în patru grupe. Primele patru echipe vor trece în sferturile de finală.

Grupa A (în Belgia): Belgia, Slovenia, Serbia, Polonia, Ucraina, Ungaria

Grupa B (în Italia): Italia, România, Bulgaria, Croația, Bosnia și Herțegovina, Elveția
Grupa C (în Germania): Germania, Azerbaidjan, Turcia, Cehia, Suedia, Grecia
Cuba (în estonă): Estonia, Finlanda, Țările de Jos, Franța, Slovacia, Spania

Programul etapei eliminatorii Euro 2023

1/8 de finală: 26-28 august (Florenta/Bruxelles)
1/4 de finală: 29-30 august (Florenta/Bruxelles)
1/2 finală: 1 septembrie (Bruxelles)
Locul 3 și finală: 3 septembrie (Bruxelles)

citeşte mai mult:

kp/PAP

READ  Maja Chwalińska a luptat pentru a ajunge în finală. Meciul a durat două ore și jumătate