Campionatul European de Volei: Polonezii printre favoriți. Când are loc cursa de aur? [TERMINARZ] – Știri

Sezonul naţionalei din acest an a început cu brio pentru jucătorii lui Nikola Grbic. Voleibaliştii polonezi au devenit cei mai buni din Liga Naţiunilor, învingându-i pe americani cu 3-1 în finala de la Gdańsk. Pentru alb și roșu, a fost prima victorie în turneu.

Următoarea oprire pentru jucătorii noștri de volei va fi Campionatele Europene din Italia, Bulgaria, Macedonia de Nord și Israel.

Polonezii au fost plasați în Grupa C, care s-a jucat la Skopje. Rivalele de grupă ai albilor și roșiilor sunt, respectiv, cehii, olandezii, macedonenii, danezii și muntenegrenii.

Albii și roșii au câștigat grupa cu toate victoriile și au pierdut un singur set. Olandezii au fost pe locul doi.

Cele mai bune patru echipe din cele patru grupe au avansat în optimile de finală ale campionatului

În 1/8 de finală, echipa alb-roșie a învins cu ușurință Belgia.

În 1/4 de finală Naționala Poloniei a învins Serbia cu 3:1 (26:28, 25:15, 36:34, 25:17) și a avansat în semifinalele Campionatului European. Acolo întâlnește Slovenia.

***

De la precedentele două ediții ale Campionatului European, în 2019 și 2021, albii și roșii conduși de Vital Heinen au adus acasă medalii de bronz. Cea mai mare victorie a polonezilor la Campionatele Vechiului Continent a fost medalia de aur în 2009.

În ediția din acest an, voleibalistii noștri sunt considerați printre favoriții la titlu.