Campionatul European: Italia – Olanda. Acoperire live și rezultate

Campionatul European: Italia – Olanda.  Acoperire live și rezultate

În al doilea sfert de finală al Campionatului European de Volei, marți, naționala Italiei se va confrunta cu naționala Olandei. Franța așteaptă câștigătorul acestui meci în semifinale. Acoperire live și rezultate pe Polsatsport.pl.

În runda precedentă, italienii nu au dat prea multe șanse Macedoniei de Nord și au câștigat fără să piardă niciun set. Actualii campioni mondiali au avut și o performanță impresionantă în faza grupelor, dovadă fiind o serie de cinci victorii și doar un punct scăzut. Scara turneului pare foarte favorabilă Italiei, deoarece Olanda este considerată teoretic unul dintre cei mai slabi potențiali concurenți cu excepția României și Ucrainei.

Vezi și: Sferturile de finală ale Campionatului European de Volei: rezultate meciuri și momente importante

Cu toate acestea, acest lucru nu schimbă faptul că echipa olandeză trebuie să stabilească un ștachet mult mai ridicat pentru Italia decât a făcut Macedonia de Nord. Echipa „Orange” i-a învins pe nemți în runda precedentă după o departajare. Olandezii erau deja cu 2-0, dar vecinii noștri din vest, conduși de Michal Winiarski, au compensat cu ambiție pierderea.

Este demn de remarcat faptul că Olanda a fost rivalul de masă al polonezilor. Apoi vicecampionul mondial a câștigat cu scorul de 3:1. Echipa „portocaliu” a fost singura echipă care a reușit să smulgă lotul jucătorilor noștri.

Ultima dată când italienii s-au confruntat cu Olanda a fost anul trecut în sferturile de finală ale UEFA Nations League. Jucătorii de volei din Peninsula Apeninilor s-au dovedit a fi mai buni și au câștigat cu scorul de 3:1. Câștigătorul meciului de marți va juca în semifinală împotriva Franței.

READ  Piesă bună pentru duo. Wisła P. - Lech 0:1 - KKSLECH.com - KKS Lech Poznań

Acoperire live și rezultatele meciului Italia-Olanda de la ora 21:00 pe Polsatsport.pl.