Campionatul Europei de Rugby – Polonia – Forțele Armate Britanice 17:14…

Echipa națională a Poloniei a învins echipa Forțelor Armate Britanice la Gdynia 17:14 (7:7). Wojciech Piotrovic a marcat punctele câștigătoare în prelungiri. Întâlnirea este una dintre componentele pregătirilor pentru Campionatul Europei de Rugby programat pentru februarie.

Polonia – Forțele Armate Britanice 17:14 (7:7).

Puncte pentru Polonia: Waha Halaifonua 5, Wojciech Piotrovic 3, David Banaszek 2, penalty șapte.

Polonia: Jakub Wojtkowicz, Michał Gadomski, Thomas Fidler, Michał Krużycki, Jakub Małecki, Vaha Halaifonua, Jordan Tebatt, Piotr Zeszutek – Mateusz Plichta – Dawid Banaszek – ŁdneŇukaszer, Łdsonukaszer, Łdsonukasz, Pałojmie, Sadsonukasz, Łdsonukasz, și Pałojkowski , Marcin Siemasko, Sylvester Gaska, Max Loboda, Kakbar Palamarczuk, Adrian Bedlock, Wojciech Piotrowicz, Kreskors Szczepanski, Christian Mesecki, Callum Damsa.

Forțele armate britanice sunt formate din forțele combinate ale Marinei Regale, ale Royal Air Force și ale armatei britanice.

„Printre concurenții noștri se numără mulți jucători mari de rugby, inclusiv jucători cunoscuți la nivel internațional. Mulți dintre ei au jucat în a doua etapă a Campionatului Angliei. Au jucat o mulțime de meciuri în ultima perioadă, așa că sunt bine pregătiți. Sunt jucători puternici fizic. în această echipă, dar mânuiește bine mingea”, a spus antrenorul polonez Christian Hitt.

Naționala Poloniei a început bine meciul și s-a impus cu 7-0 în minutul 7. Waha Halaifonoa a marcat o încercare după o mișcare bună de maul și David Panacek a marcat o încercare.

Cu toate acestea, chiar înainte de pauză, oaspeții au egalat, iar în minutul 66 au luat conducerea cu 14:7. Cu toate acestea, polonezii au reușit să încline scara victoriei în favoarea lor.

În minutul 80, arbitrul a acordat penalty-ul șapte, după care scorul a fost 14:14. Conectorul de atac Wojciech Piotrovic a lovit cu succes un penalty în minutul cinci al prelungirilor.

READ  Conflictul dintre Varșovia și Kiev a ajutat România să crească

Echipa Alb-Roșu s-a pregătit pentru această ciocnire în timpul unui cantonament de o săptămână la Knivino, dar nu a jucat o echipă puternică. A existat un deficit general de jucători în liga franceză.

Întâlnirea a fost una dintre componentele pregătirilor pentru Campionatul Europei de Rugby. În primul lor sezon, polonezii au terminat pe locul opt în martie. Bilanțul lor este de patru înfrângeri și o victorie.

În cea de-a doua ediție, adversarii formației alb-roșii, care vor trebui să lupte pentru a rămâne în această poziție, vor fi participanții ultimei Cupe Mondiale – România și Portugalia și Belgia. Prima echipă va juca pe 4 februarie, în timp ce echipele rămase vor juca în februarie. (PAP)