Campionatul Mondial de handbal feminin 2023. Femeile poloneze pierd în fața României. Sferturi de finală – Kronika24.pl

Campionatul Mondial de handbal feminin 2023. Femeile poloneze pierd în fața României.  Sferturi de finală – Kronika24.pl

Naționala Poloniei a pierdut în fața României (26:27) în ultimul meci din Campionatul Mondial de handbal feminin 2023.

În repriza secundă, polonezii au depășit un deficit de cinci goluri, dar rivalii și-au păstrat calmul în minutele decisive. Astfel, la finalul sezonului regulat echipa alb-roșie a terminat pe locul patru și pe tot parcursul turneului urmau să fie clasate pe locurile 13-16.

Polonia – România 26:27 (10:13)

Polonia: Płaczek, Zima – Galińska 1, Kobylińska 1, Balsam 8, Wiertelak 2, Matuszczyk 1, Górna, Tomczyk, Rosiak 3, Urbańska 1, Michalak, Kochaniak-Sala 5, Uz3, śsnaowich

România: Ciuca, Hosu – Dinca, Buceschi 11, Laslo 5, Bazaliu 1, Bucur 3, Dindiligan 2, Badea, Ostase, Lixandroiu, Seraficeanu, Balog, Popa 1, Gogirla, Pintea 4

Întâlnirea de luni cu naționala României – indiferent de rezultatul acesteia – va fi rămas bun al naționalei Poloniei de la Campionatul Mondial de handbal feminin din 2023 din Danemarca, Norvegia și Suedia. Albii și roșii și-au pierdut șansa de a trece în sferturile de finală de sâmbătă când au pierdut în fața danezilor (22:32).

Rolul ciocnirii cu România a fost pe locul trei la finalul turneului în faza principală, ceea ce înseamnă că s-a clasat de la 9 la 12 în tot turneul și a încheiat campionatul în stare bună.

Din cauza înfrângerii în fața României, naționala Poloniei a terminat pe locul patru în clasamentul Grupei III a fazei regulate și va termina Cupa Mondială din 2023 pe locurile 13-16.

Cupa Mondială 2023. Meciuri de volei pe scena principală

12.07.2023

15:30 Serbia – Polonia 22:21 (10:13)
18:00 Germania – România 24:22 (9:12)
20:30 Danemarca – Japonia 26:27 (12:12)

READ  CFR Close-CS University 1-0 (1-0). Liga Română - a 9-a zi de meci din Liga I

18:00 Polonia – România 26:27 (10:13)
20:30 Germania – Danemarca 28:30 (13:15)

Trei victorii, locul 16 și 154 de goluri. Statistici după Cupa Mondială 2023

Echipa națională a Poloniei și-a încheiat participarea la Campionatul Mondial de handbal feminin din 2023 pe locul 16. Naționala Poloniei a jucat șase meciuri în care a înregistrat trei victorii și a marcat 154 de goluri. Verificăm statisticile poloneze feminine după ultimul meci al turneului.

Polonezele și-au încheiat campania la Cupa Mondială din 2023 din Danemarca, Norvegia și Suedia, luni, împotriva României. Oamenii antrenorului Arne Senstad au jucat șase meciuri în 12 zile la Herning, Danemarca. Cum vor arăta performanța jucătorilor alb și roșu în lumina statisticilor oficiale ale organizatorilor turneului și ale Federației Internaționale de Volei?

Echilibru

Echipele alb-roșii au înregistrat trei victorii în fața Iranului (35:15), Japoniei (32:30) și Serbiei (22:21) – în timp ce au pierdut în fața germanilor (17:33) și a Dunks (22:32). și romanii (26:27).

Aceste rezultate i-au plasat pe polonezii pe locul doi în faza grupelor și apoi pe locul patru în faza regulată. În clasamentul general al turneului (pe baza diferenței de goluri), echipa alb-roșie a terminat pe locul 16. Acesta este cu un punct mai puțin decât rezultatul de acum doi ani în timpul Campionatelor Mondiale din 2021.

READ  România construiește autostrada A7 spre Ucraina. Porturile poloneze vor pierde mult?

La atac

Reprezentantele poloneze feminine au marcat în total 154 de goluri în Danemarca, ceea ce se traduce într-o medie de 25,6 goluri pe meci. Naționala Poloniei a făcut 340 de atacuri la poarta adversă, dintre care 273 s-au încheiat cu un șut pe poartă. Eficiența testelor poloneze a fost de 56,4%.

Cele mai multe – 35 de goluri – marcate din aripa. 29 de goluri au fost rezultatul spargerii zonei defensive adverse, iar 27 de goluri s-au înscris după șuturi din metrul nouă, 22 după încercări din metrul șase, 19 din penaltyuri și 15 după contraatacuri. Cele șapte victorii rămase au inclus, printre altele: aruncări strălucitoare ale portarilor noștri pe tot terenul.

Separat

Cel mai bun marcator al Poloniei la Cupa Mondială din 2023 a fost Magda Balsam, care a marcat 29 de goluri, dintre care 11 au fost marcate după executarea cu succes a loviturilor de departajare. Cele mai multe goluri de teren au fost marcate de căpitanul Monika Kopilinska (23). Karolina Kosaniak-Sala se alătură Monika Kopilinska pe lista de pase decisive (ultimele 20 de pase).

Forma foarte bună a Magdei Balsam pe linia a șaptea de metrou merită cu siguranță menționată. Interul a greșit o singură greșeală din douăsprezece încercări pe parcursul întregului meci! Aruncările Marlinei Urbanska din poziția de pivot (6/7) aproape au garantat și ele un gol. Liderii Monika Kopilinska și Karolina Kochaniak-Saala au cauzat o mulțime de probleme apărării opoziției. Primul a făcut opt ​​excepții pentru adversarii săi, în timp ce cel din urmă a marcat opt ​​penalty-uri.

În securitate

Sub propriul gol, echipele alb-roșii au evoluat cu aceleași rezultate ca și pe cealaltă parte a terenului. Reprezentanții polonezi au permis adversarilor să marcheze 158 de goluri, adică o medie de 26,3 pe meci și un bilanț ușor negativ (-4) din punct de vedere al întregului turneu.

READ  Această autostradă va lega România de Ucraina. Cum va afecta acest lucru industria de transport din Polonia?

Polonezii au înregistrat 16 interceptări, dar în același timp au fost sancționați de 26 de ori cu o suspendare de două minute și au aplicat 32 de lovituri de departajare adversarilor. Jucătoarea cel mai frecvent penalizată din naționala Poloniei este Paulina Usinowicz, fundaș central (de 5 ori).

pe țintă

În toate meciurile de la Cupa Mondială din 2023, echipa Poloniei o plasează pe Adriana Plasek și Barbara Zima. În plus, portarii noștri au oprit 63 de șuturi adversare, cu o eficiență medie a salvarilor de 29,6%. În timp ce primul a jucat mai multe mingi (35), cel din urmă a înregistrat o medie mai mare (36%).

Totuși, trebuie adăugat aici că Adriana Blackczek și-a salvat adesea colegii de echipă în situații fără speranță. În timpul campionatului, Ada a salvat șapte lovituri de departajare și patru situații față în față după contraatacuri adverse. În ambele cazuri, acestea au fost unele dintre cele mai bune rezultate din întregul eveniment.