Campionatul Mondial de handbal: Sensex, medaliat la Campionatul European învins. Groaza germană cu maghiare

Campionatul Mondial de handbal: Sensex, medaliat la Campionatul European învins.  Groaza germană cu maghiare

Câștigătorii medaliei de bronz la Campionatele Europene din 2020 sunt favoriți în întâlnirea cu Japonia. Meciul a fost foarte echilibrat, dar până la urmă voleibalistii asiatici au jucat mai bine și au câștigat cu scorul de 28:26.

În meciul dintre Danemarca și Coreea de Sud (35:23) nu a fost surprinzător că a patra echipă europeană a câștigat cu ușurință următorul meci și are puncte pline în cont.

Favoriți s-au remarcat și spaniolii, învingându-i pe austrieci cu 31:19, și, la fel ca jucătorii danezi amintiți mai sus, au victorii complete după trei bătălii.

Au fost mari emoții în meciul Germania-Ungaria. După prima repriză, vecinii noștri din vest au câștigat cu cinci puncte, dar rivalii lor au urmărit cu curaj finalul. În cele din urmă, şaizeci de minute mai târziu, echipa germană a câştigat cu 25:24.

Unele îmbunătățiri sunt deja confirmate în grupele AD: Franța, Serbia, Rusia, Norvegia, România, Țările de Jos și Suedia.

Trei echipe de conducere din opt echipe vor trece în turul principal. Echipele din Grupa B se vor întâlni cu echipele din Grupa B la Gronollers în perioada 9-13 decembrie. A, a jucat pentru Franța (medaliată cu aur la Cupa Mondială 2017), Muntenegru, Angola și Slovenia.

Echipele care termină în primele două vor trece în runda eliminatorie de la patru echipe de șase.

Meciurile vor avea loc la Gronollers din sferturile de finală (14 și 15 decembrie). Semifinalele vor avea loc pe 17 decembrie și finala pe 19 decembrie la ora 17.30. Cu trei ore mai devreme avea să înceapă lupta pentru medalia de bronz.