Campionatul Mondial de hochei: polonezii avansează la elită! România este învinsă la încheierea turneului de la Nottingham – News

Echipa lui Robert Calaber a terminat pe locul doi în grupă, dar după ce a învins România cu 6:2, a câștigat râvnita promovare în elită – prima dată din 2002. Roșii-albii au câștigat patru meciuri la Nottingham Împotriva Lituaniei 7-0, Italiei 4-2 și Coreea de Sud 7-0, iar după prelungiri a pierdut cu 4-5 în fața Marii Britanii.

Campionatul Mondial Divizia I-A. Naționala Poloniei a avansat în elita hocheiului. România a fost învinsă la finalul turneului de la Nottingham

Meciul a început la Motorpoint Arena din Nottingham așa cum și-au dorit românii. Primul gol al adversarului a fost marcat de Palash Peter, care a profitat de ocazie din prima repriză. Jucătorii lui Robert Calabre mai aveau un avantaj clar, dar nu au putut să-l traducă în goluri.

Norocul le-a zâmbit polonezilor la începutul reprizei secunde, care au jucat în avantaj. Golul egalizării a fost marcat de Grzegorz Pasiut de la echipa campioană a Ligii de hochei poloneză – GKS Katowice. Un minut mai târziu, albii și roșii ar fi putut lua conducerea, dar Filip Starzynski a lovit bara.

Deja în minutul nouă al grupei secunde, polonezii au trecut în avantaj după golul lui Bartek Jezoreski, care a pus capăt efectiv atacului asupra porții naționalei României. Echipa lui Robert Calaber se apropia de promovarea în elită.

Chiar și până la urmă, albii și roșii au reușit să mărească scorul în meciul de la Nottingham, iar absolventul MKS Sokola Toruń Bartosz Fraszko s-a numărat printre marcatori. Acesta părea a fi ultimul gol din această parte a meciului, dar Alan Łyszczarczyk a marcat al patrulea gol pentru Polonia.

READ  Luptă până la ultima minge! Sentimente uriașe în meciul Hubert Hurkacz

Hocheiul polonez a așteptat două decenii

În ultima perioadă, România a marcat pe neașteptate un gol, iar Maciej Miarca a pierdut cu Palash Jagdu. În ultimele secunde, rezultatul a fost decis de căpitanul Christian Dziubicki, care a profitat de absența portarului adversarului, și de Camille Valega, care a sigilat promovarea. La final, echipa a câștigat cu scorul de 6:2 și după 21 de ani naționala Poloniei va juca din nou în campionatul mondial de elită.

În ultimele două întâlniri ale lotului „polonez” a Diviziei Mondiale I-A, Lituania, a cărei retrogradare în Divizia Internațională a fost confirmată, a pierdut în fața Coreei de Sud cu 1:2, în timp ce Marea Britanie a câștigat cu 5:3 Italia și a avansat de pe primul loc. loc în grup.

Polonia – România 6:2 (0:1, 4:0, 2:1)

Obiective: 0:1 Balázs-Zapolčić Petr (locul 10), 1:1 Grzegorz Paciot (locul 22), 2:1 Bartlomiej Jeszorski (locul 29), 3:1 Bartosz Vraszko (locul 38), 4:1 Alan Szczarchek (locul 39), 4: 2 Balazs Guaido (55), 5:2 Christian Dziubinski (59), 6:2 Camille Vallega (60)

Lovituri de pedeapsă: Polonia – 0; România – 2 minute

Rezultate și program pentru Campionatul Mondial de Divizie I-A de la Nottingham::

Polonia – Lituania 7:0
România – Italia 2: 6
Coreea de Sud – Marea Britanie 0:4
Lituania – România 2:3
Marea Britanie – Polonia 5:4 după prelungiri
Italia – Coreea de Sud 6:1
România – Coreea de Sud 2:5
Italia – Polonia 2:4