Campionatul Mondial de hochei – Polonia a învins România și avansează la elită

Polonia a învins România în ultimul campionat mondial de hochei pe gheață de la Nottingham. Datorită acestei victorii, echipa poloneză și-a asigurat promovarea la Campionatul Mondial de Elită de anul viitor din Cehia. Hocheiul polonez așteaptă un astfel de succes din 2001.

Polonia – România 6:2 (0:1, 4:0, 2:1).

Goluri: 0:1 Balázs-Peter Szapolčić (10), 1:1 Grzegorz Paciot (22), 2:1 Bartlomiej Jezorski (29), 3:1 Bartosz Vraszko (38), 4:1 Alan Szczarchek (39), 4 :2 Balazs Jagdu (55), 5:2 Christian Dziubinski (59), 6:2 Camil Valeja (60).

Lovituri de pedeapsă: Polonia – 0; România – 2 minute. Spectatori 1.441.

Polonia: Maciej Miarka – Maciej Kruczyk, Patryk Wajda, Patrik Wronka, Grzegorz Paciot, Bartosz Vraszko – Marcin Kološ, Bartosz Sciorra, Bartlomiej Jeszorski, Krystian Dziubinski, Alan Jeszczarchek – Pawel Dronia, Arkadiusz Pasc Kostic, Arkadikiusz Kostic. Il Valeja, Paweł Zygmunt – Camille Gurny, Oskar Jaskiewicz, Mateusz Michalski, Filip Starzyński, Radoslaw Gallant.

Naționala Poloniei a început acest meci fără portarul principal al echipei, John Murray, care s-a accidentat la coapsă în timpul antrenamentului de dimineață. A fost înlocuit de Maciej Majarka. Tânărul de 22 de ani a jucat pentru echipa națională de cinci ori până acum, sezonul trecut venind ca înlocuitor al lui Murray la GKS Katowice.

Polonezii au avut un mare avantaj din start, dar nu au reușit să-l învingă pe portarul advers. Cel mai aproape de succes a fost Dominique Pache, care a lovit bara. Între timp, românii au trecut în avantaj trăgând primul șut pe poartă. Acțiunea a fost învinsă de Balazs-Szabolcs Peter după o pasă a lui Paweł Borysenko.

Albul și roșu încă domină. Bartosz Fraszko a fost aproape de egalarea, dar șutul său a nimerit bara.

READ  Dinamo Bucureşti - SSC Farul Constanţa 1920 0-2 (0-0). Liga Romaniei - Etapa 21 a primei ligi

La începutul reprizei secunde, Hugo Jesse a comis un fault lui Fraszka, iar polonezii au jucat pentru prima dată cu superioritate numerică în acest meci. Au putut să profite de asta – Grzegorz Pasiut a șutat și pucul a intrat între pereții lui Zoltan-Laszlo Toke și în plasă. Acesta este al unsprezecelea gol din acest turneu marcat de echipa alb-roș.

Polonezii au urmat exemplul și au luat conducerea în cele din urmă în minutul 29. Krystian Dziubiński i-a jucat perfect pucul lui Bartłomiej Jeziorski, iar acesta din urmă a lovit cu precizie, fără a oferi lui Toke nicio șansă pentru o intervenție eficientă.

Chiar înainte de finalul reprizei secunde, echipa alb-roșie și-a consolidat avantajul. De data aceasta Fraszko a fost pe tabela de marcaj, terminând șutul lui Paciot.

Apoi Mayarka a făcut o treabă grozavă și a câștigat duelul cu Peter. Contraatacul lui Dziubiński s-a încheiat cu un gol marcat de Alan Łyszczarczyk. Miarka a câștigat și un loc în clasamentul canadian pentru acest hit.

În ultima treime, polonezii au jucat cu prudență și au încercat să controleze mersul meciului. Cu cinci minute înainte de final, românii au marcat golul secund și au atacat cu mai multă forță. Au tras chiar și pe portar și au adus un atacant în plus. Această manevră s-a încheiat cu un gol marcat de Dziubinski în poarta goală.

Rezultatul meciului a fost decis de Kamil Valeja, care a fost prezentat joi ca un nou jucător pentru campioana Cehiei – Uselarne Trzenik.

Polonezii au încheiat turneul de la Nottingham cu 13 puncte. Acestea au inclus victorii anterioare cu 7-0 împotriva Lituaniei și Coreei de Sud, 4-2 împotriva Italiei și o înfrângere cu 4-5 în prelungiri în fața Marii Britanii. Meciul dintre Marea Britanie și Italia va determina dacă naționala Poloniei va termina turneul pe primul sau pe locul doi.

READ  Discord este gata să revină. Unde va juca fostul atacant Legia Varșovia?

Polonezii au câștigat anterior promovarea la cel mai înalt nivel al Campionatului Mondial de hochei în 2001, sub antrenorul Viktor Piš. Un an mai târziu, la turneul din Suedia, au terminat pe locul 14 și au retrogradat în divizia a doua.

Promovarea actuală este un succes imens pentru antrenorul Robert Calabre. Slovacul a început să lucreze cu echipa națională în urmă cu trei ani. În urmă cu un an, sub conducerea sa, polonezii au câștigat Campionatul Mondial al Diviziei 1B de la Tychy, iar acum au mai obținut o promovare.

„Aș dori să le mulțumesc băieților pentru dăruirea și lupta lor, au lăsat multă sănătate și inimă pe gheață. Am făcut ceea ce trebuia să facem și acum este timpul ca sponsorii să ne ajute la dezvoltarea disciplinei. Membrii echipei personalul a contribuit foarte mult la succesul nostru. A fost un moment minunat pentru întreaga noastră echipă Toată lumea a contribuit. „Sunt fericit”, a declarat antrenorul Calabre într-o declarație pentru TVP.

Vineri vor juca următoarele echipe: Lituania – Coreea de Sud (17), Italia – Marea Britanie (20.30).

Primele două echipe se vor califica la Campionatul Mondial de Elită de anul viitor din Cehia. Ultima echipă va retrograda în Divizia 1B.