Campionatul Mondial de Volei. Femeile poloneze pot juca la Jocurile Olimpice de la Paris?

Campionatul Mondial de Volei.  Femeile poloneze pot juca la Jocurile Olimpice de la Paris?

Miza meciului a fost de mare spirit și speranță pentru viitor, deoarece ambele echipe au pierdut de fapt atât șansa de a trece în sferturile de finală, cât și dreptul de a juca în calificările olimpice. Temperatura pe teren a fost mai scăzută decât în ​​meciurile precedente, dar problemele polonezilor au rămas neschimbate. Cel mai mare dintre ele, Toothless Attack, a avut din nou un impact semnificativ.

Echipa lui Arne Senstad a pierdut tot meciul. Adică 2:5, 8:11, 10:14, 12:17 și 15:20. Această seară s-a dovedit a fi o reflectare a întregului meci, deoarece polonezii au făcut în mod regulat greșeli simple, iar din nou doar mijlocașa Karolina Kochaniak-Salah a negociat cu rivalele ei folosind argumentul aruncării.

Abia când jucătorii noștri și-au întărit apărarea, rivalii noștri și-au pierdut ritmul. Ei au reușit să compenseze pierderea, când Mariola Wierdelek a tras o aruncare peste teren în poarta goală, egalând meciul la 25:25, iar victoria părea la îndemână. Cu toate acestea, Magda Balsam, care a folosit anterior șapte din opt lovituri, a irosit situații de doi la unu în ultimele minute. Polonezele se întorc acasă învinse.

Campionatul Mondial de handbal feminin
Polonia – România 26:27 (10:13)

Cele mai multe goluri ale Poloniei: Magda Balsam 8, Karolina Kosaniak-Sala 5, Aleksandra Rosiak, Dagmara Nogun – câte 3.

6. Serbia 5 0 (111:137)

READ  CF Chindia Târgoviște-Dinamo București 1-0 (1-0). Liga României - etapa a 4-a a ligii 1