Campionii României sunt prea puternici pentru Grote Budovlen Load. Dar acesta nu este sfârșitul luptei

Campionii României sunt prea puternici pentru Grote Budovlen Load.  Dar acesta nu este sfârșitul luptei

Material de presa / CEV / Poza: Meciul Volei Alba Blaj – Grot Budowlani Łódź

Krzysztof Sędzicki

Deși s-au luptat în primul și al treilea seturi, nu aveau să aducă puncte de meci din România. Voleibaliştii Grot Budowlane Łódź au pierdut cu 1:3 cu Volei Alba Blaj în primul meci din 1/4 de finală ale Cupei CEV.

Campioana României a ajuns în această rundă a Cupei CEV terminând pe locul trei în grupa Ligii Campionilor. Jucătorii de la Łódź au învins-o pe belgianul VDK Gent Dames și au trecut în faza de play-off în grupa celor mai bune opt echipe din a doua cea mai importantă Cupă a Europei.

– După întâlnirea din ligă cu Poliția Chemik de la Szczecin (pierde 0:3 – ndr) am avut timp să ne pregătim de meciul cu echipa României. Suntem pregătiți pentru joc și știm că nu va fi ușor. Sper să ne bucurăm de victoria după fluierul final – a anunțat atacantul echipei lodzoane Melis Durul.

Inițial, echipa lui Maciej Biernat a fost foarte bună. A început cu un serviciu decisiv și zburător, căruia adversarii nu i-au putut face față și a pierdut 0:4 la start. Totuși, ei au mizat rapid pe acest element și nu numai că s-au întors în joc, dar au și luat inițiativa în mulțime. Gergana Dimitrov nu a putut să-l oprească pe Grot Budowlane. Bulgarul a fost un mare finisher de mingi cruciale. Nu a existat un astfel de caracter de partea Łódź, ceea ce a dus la o pierdere cu 23 de toate în primul set.

READ  Cel mai mare ghetou din Europa într-o groapă de gunoi. — Sunt șoferi de camion de gunoi.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsports: O lucrare uimitoare a Serenei Williams. Fanii au fost încântați

A fost mult mai puțin în a doua luptă. Publicul a fost foarte receptiv, ceea ce a avut un impact real asupra stării de spirit a atacului. În întregul set, echipa lui Darren Liga a marcat doar treisprezece puncte. Concurenții au jucat mai egal și mai eficient, minimizându-și propriile greșeli.

Lotz a câștigat al treilea joc, deși ar fi trebuit să câștige mai liniștit, deoarece au menținut conducerea mult timp. Mai întâi 14:9, apoi 19:15. A fost un set în care Monica Feduccio a excelat, iar Melis Trulli s-a relaxat puțin. În final, formația din România a compensat înfrângerea și și-a asigurat două seturi de mingi, dar au pierdut a treia oară și meciul a fost prelungit după o victorie de 27:25 a lui Grot Budovlen.

Însă echipa antrenorului Steven Lubicic a completat victoria în meciul următor. Unul dintre cei mai buni atacatori din lume, sora Dijanei, Dayana Boskovic, a preluat moștenirea unui coechipier foarte talentat. Deși începutul acestei părți de joc a fost foarte uniform, pe măsură ce s-a apropiat de final, campionii României au devenit mai încrezători în atac. Au câștigat 25:19 și întregul meci 3:1.

În manșa secundă, Volei Alba Blaj trebuie să câștige cel puțin două seturi pentru a trece în semifinale. Prin urmare, Grot Budowlane trebuie să câștige trei sau patru seturi și apoi să câștige un set de aur. Revanșa va avea loc miercuri, 1 martie, la ora 18:00, la Łódź Sport Arena im. Iosif Zulinsky.

CS Volei Alba Blaj – Grot Budowlani Łódź 3:1 (25:23, 25:13, 25:27, 25:19)

Plaja Alpha: Mirkovic, Milenkovic, Kosic, Boskovic, Dimitrov, Ioan, Cojocaru (Libero) și Kosaniova, Rusu, Axinte, Ispas (Libero).

READ  O poloneză despre viața în România: apartament în capitală de la 4.000 PLN. PLN pe metru. Eldorado?

Grota de construcție: Polak, Feduccio, Lisiak, Durul, Kazala, Sopolska-Tarasova, Aysiak (Libaro) și Kukulska, Azowska, Kakol, Pol.

Dacă vrei să fii la curent cu sportul, abonează-te la secțiunea zilnică a celor mai importante știri. Utilizați chatbot-ul nostru făcând clic Aici.