Candidații au intrat la eveniment din România. Anett Kontaveit a făcut primul pas

Candidații au intrat la eveniment din România.  Anett Kontaveit a făcut primul pas

Jucătorii de tenis de top și-au început performanța la Campionatele WTA 250 de la Cluj-Napoca. Estonia Anett Kontaveit, care a luptat pentru dreptul de a juca în finala WTA, a făcut primul pas.

Łukasz Iwanek

Annette Kontaveit

Getty Images/Oleg Nikishin/În imagine: Annette Kontaveit

Miercuri, Simona Halep (WTA 18) s-a alăturat competiției de la Cluj-Napoca. Fosta lider de echipă Elena-Gabriela Ruse (WTA 85) a zdrobit 6:1, 6:2 în lupta reprezentanților gazdelor. În 73 de minute, cele două câștigătoare de Grand Slam a trimis șase ași și a marcat 25 din 30 de puncte la prima ei pasă. Am salvat un punct de break și am profitat de patru din cele opt oportunități de breakout. În turul doi o va înfrunta pe rusoaica Warwara Gracieva.

Annette Kontaveit (WTA 14) a câștigat cu 6:3, 7:5 cu Alexandra Kronic (WTA 140) în 70 de minute. Estonul a folosit trei dintre cele patru puncte de break. Bilanțul meciurilor lor de la sfârșitul lunii 22-2 august. În acest timp, ea a câștigat trei titluri (Cleveland, Ostrava, Moscova). Dacă va câștiga la Cluj-Napoca, își va asigura calificarea în Finala WTA de la Guadalajara (10-17 noiembrie). Celălalt concurent al lui Kontaveit este belgiana Alison van Uytvanck.

În turul doi, Ajla Tomljanović (WTA 43) a încheiat performanța cu Jacqueline Christian (WTA 105) 6:7 ​​(5), 5: 7. În primul set, australianca a urmărit Statul cu 1:5. a salvat două seturi în a opta repriză și a condus la un departajare. În ea, ea a avansat cu 3-0, pierzând șapte din următoarele nouă puncte. În al doilea meci, Tomljanović a egalat 5-5 după ce a câștigat mingea, dar a mai pierdut două meciuri. În sferturile de finală îl va înfrunta pe Christian Halep sau Gracieva.

READ  Zvonurile au fost confirmate. Decizia a fost luată pe Szpakowski

Anhelina Kalinina (WTA 59) a învins-o pe Anna-Lena Friedsam (WTA 137) cu 6: 2, 6: 2. În 70 de minute ucraineana a câștigat 32 de puncte din 38 cu prima ei pasă. Ea a salvat patru break-uri și a marcat patru break-uri. În sferturile de finală se află compatriota ei Chizia Corenko (WTA 127), care a revenit cu 1:3 în al doilea set și s-a impus cu 6:2, 7:5 cu Anastasja Jasanoa (WTA 146).

Transilvania Open, Cluj-Napoca (România)
WTA 250, teren dur în sală, fond de premii 235,2 mii. dolar
Miercuri 27 octombrie

A doua rundă de simplu:

Anilina Kalinina (Ucraina, 8 ani) a învins-o pe Anna-Lena Friedsam (Germania) cu 6-2, 6-2
Jacqueline Christian (România) – Ajla Tomljanovic (Australia, 5) 7:6 (5), 7:5
Lesia Tsurenko (Ucraina, Q) – Anastazga Jasanova (Rusia, Q) 6-2, 7-5

Prima rundă de simplu:

Simona Halep (România, 1) a învins-o pe Elena Gabriella Ross (România) cu 6-1, 6-2
Annette Kontaveit (Estonia, 2) – Alexandra Kronik (Serbia, S) 6:3, 7:5