Câți kilometri poți parcurge în 24 de ore? Îl va verifica și va doborî recordul mondial

Câți kilometri poți parcurge în 24 de ore?  Îl va verifica și va doborî recordul mondial

Christoph Strasser este un pilot foarte faimos care a câștigat o cursă în America de 6 ori și are cel mai rapid timp în competiție. În vârstă de 39 de ani, a devenit al treilea ciclist austriac din istorie care a făcut acest lucru – după Franz Spieler și Wolfgang Fashing. Fostul pilot din Stiria a câștigat de două ori campionatele mondiale la Maratonul de ciclism Glocknermann și a terminat pe locul al doilea la 24 de ore de la Le Mans. Strasser a doborât și un alt record în iulie 2021.

Priveste filmarea
Accident îngrozitor în turneul Bologna. „Am văzut mult sânge pe asfalt”

Riderul austriac a doborât recordul. Peste 1.000 km pe drum în 24 de ore

Christoph Strasser și-a propus să doboare recordul mondial de ciclism rutier de 24 de ore. Superbiciclistul austriac a alergat pe lângă Baza Aeriană Hinterstweiser din Zeltweg și a parcurs un total de 1.023 de kilometri, oferindu-i o medie de 42,6 km/h. Astfel, Strasser a doborât recordul slovenului Stanislav Verstovsk, care a parcurs 914 de kilometri în octombrie 2020 în 24 de ore. Apoi austriacul a îmbunătățit în total douăsprezece recorduri, inclusiv 100, 200, 300, 500 și 1000 de kilometri.

Și ce se întâmplă cu Christopher Strasser anul acesta? Sportivul din Stiria a câștigat Cursa Intercontinentală și a parcurs 4.578 de kilometri în nouă zile și paisprezece ore. Strasser a început cursa în Geraardsbergen din Belgia și a terminat cursa în stațiunea bulgară de la Marea Neagră Burgas. Punctele de control pentru această cursă au fost în Munții Ur (Republica Cehă), Alpi (Italia), Parcul Național Durmitor (Muntenegru) și Munții Parang (România).

READ  Justina Shveti Erstik a arătat poza în bikini. Fanii au rămas fără cuvinte

– Este incredibil. Am vrut să încerc ceva diferit măcar o dată, am vrut o aventură. A trebuit să planific singur traseul, să găsesc un loc unde să dorm, să cumpăr singur mâncare, să repar defecțiunile bicicletei – a spus Strasser, care a dezvăluit că în timpul cursei a mâncat Snickers și a băut Cola, iar de îndată ce a mâncat pâine albă, el cumpărat de la o benzinărie.