Ce ghinion pentru Skrzyszowska! Ar putea fi cursul unei vieți.

Ce ghinion pentru Skrzyszowska!  Ar putea fi cursul unei vieți.

PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT/Imagine: Pia Skrzyszowska

Notă

Pia Skrzyszowska a făcut o treabă grozavă în timpul competiției Diamond League de la Stockholm. Ea a terminat pe locul al treilea la 100 m garduri și ar fi putut face mai bine.

Pia Skrzyszowska se încălzește la fiecare început, iar ultimele zile sunt foarte intense pentru ea. Pe 24 iunie, o poloneză a câștigat la proba de 100 de metri garduri la Campionatele Europene pe echipe de la Chorzów. Vineri (30 iunie) a debutat la Diamond League din Lausanne și a terminat pe locul patru acolo.

Duminică, am concurat în competiția Diamond League de la Stockholm. De la început, Skrzyszowska a ținut pasul cu deținătorul recordului mondial, Toby Amussan. Din păcate, a ratat al optulea obstacol, care a costat-o ​​pierderea ritmului și a pierdut fracțiuni prețioase de secundă.

În final, reprezentantul Poloniei a trecut linia de sosire ca al treilea – cu un timp de 12,78 secunde, și a mai rămas doar o sutime de secundă pentru a îndeplini cerințele minime pentru Jocurile Olimpice.

Skrzyszowska a scris pe povestea ei pe Insta, dar a adăugat că rămâne mulțumită de performanța ei: „Dacă nu ar fi al optulea obstacol, ar putea fi cursul vieții”.

Campionatele Mondiale de Atletism vor avea loc la Budapesta în august. Forma de creștere a lui Skrzyszowska este un avertisment excelent înaintea evenimentului principal al sezonului.