ce mai zi! O altă senzație la Roma

ce mai zi!  O altă senzație la Roma

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI/În imagine: Jessica Pegula

Lukas Ivanek

Un alt tenismen de elită și-a luat rămas bun de la turneul WTA 1000 de la Roma! A treia cap de serie americană Jessica Pegula a pierdut în fața compatriotului Taylor Townsend.

A fost o zi interesantă la Roma. Doi tenismeni din primii trei și-au luat rămas bun de la competiție. Soarta Arynei Sabalenka a fost împărtășită de Jessica Pegula (WTA 3), care a pierdut cu 2-6, 6-3, 3-6 cu Taylor Townsend (WTA 168).

Într-un meci care a durat 1 oră și 55 de minute, Townsend a servit cinci ași, iar Pegula a comis cinci duble greșeli. Americana cu cel mai jos clasament a marcat 39 din 54 la primul serviciu. Ea a folosit patru puncte de pauză din 10. Ea a ridicat bilanţul întâlnirilor cu mai faimosul ei compatriot la 3-1. Întâlnirea lor anterioară a fost în primul tur al Australian Open 2020, iar Townsend a câștigat în seturi consecutive.

Pentru Townsend, a fost al doilea meci de trei seturi al turneului. În primul tur, a revenit de la 3: 5 în setul al treilea și a învins-o pe Belgia Ysaline Bonaventure cu 4: 6, 6: 1, 7: 5. Joi, americanca a înregistrat a doua victorie în fața unei jucătoare de tenis din vârf. zece. În primul tur al US Open 2019, a eliminat-o pe românca Simona Halep. Următorul adversar al lui Townsend va fi chinezul Xiyu Wang.

Urmărește videoclipul: am făcut-o! Ea a mers cu bicicleta peste crevasa terifiantă

READ  Isabella Maces și-a arătat „a doua casă”. Așa se odihnește soția lui Adam Maeis

Caroline Garcia (WTA 4) a fost la un pas de a fi eliminată, dar nu a mai avut probleme. Franțuzoaica a reînviat de la 3-5 în setul trei și s-a impus cu 6-4 3-6 7-5 pe Ann Bogdan (WTA 59). Meciul a durat 2 ore si 25 de minute. Jucătoarea de tenis Lyon a zburat nouă ași și a câștigat 40 din 55 de puncte la primul serviciu. A fost spart de cinci ori și au fost folosite șase puncte de întrerupere din opt.

Următoarea adversară a lui Garcia va fi Camila Osorio (WTA 100), care a învins-o pe Petra Martic (WTA 28) cu 6-4, 6-2. În primul set, columbianca a câștigat cinci meciuri la rând cu scorul de 1: 4. În al doilea, a spart de două ori și a eliminat o adversară de mai sus. Qinwen Zheng (WTA 21) a învins-o pe Alize Cornet (WTA 64) cu 6-3 7-6(2). Chinezii conduceau cu 6:3, 3:1, dar francezii au sărit pentru a lupta. Cu toate acestea, nu a existat un al treilea grup. În departajare, Zheng a preluat controlul asupra situației și a intrat în runda a treia.

Internazionali BNL d’Italia, Roma (Italia)
WTA 1000, teren pe zgură, fond de premii: 3,572 milioane €
joi, 11 mai

A doua rundă de simplu:

Caroline Garcia (Franţa 5) – Ana Bogdan (România) 6-4, 3-6, 7-5
Qinwen Zheng (China, 22) – Alize Cornet (Franța) 6:3, 7:6 (2)
Anastasia Potapova (23) – Elisabetta Cocciaretto (Italia) 6-4, 6-4
Anhelina Kalinina (Ucraina, 30) – Anna Blinkova 6-2, 6-2
Taylor Townsend (SUA, Q) vs. Jessica Pegula (SUA, 3) 6-2, 3-6, 6-3
Camila Osorio (Colombia) a învins-o pe Petra Martic (Croația 29) 6-4 6-2

READ  Rywalka mușcă un tenismen polonez. Ea a dezvăluit o armă secretă la conferință

Programul campionatului feminin și rezultatele

Ce s-a întâmplat acolo?! Senzație în meciul Sabalenka!
Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)