Ce meci cu două picioare! O serie de lovituri de departajare au decis soarta promovării împotriva lui City și Real Madrid

Ce meci cu două picioare!  O serie de lovituri de departajare au decis soarta promovării împotriva lui City și Real Madrid

O lovituri de departajare a trebuit să decidă câștigătorul sfertului de finală a Ligii Campionilor, în care Manchester City și Real Madrid s-au confruntat. În final, echipa lui Carlo Ancelotti a ajuns în semifinale și a câștigat seria turului cu 4-3. După 120 de minute, scorul a fost 1:1.

„The Royal” a luat conducerea în minutul 12 al meciului. Golul a început cu o pasă lungă a lui Dani Carvajal care a fost interceptată de Jude Bellingham. Englezul a jucat cu Fede Valverde. I-a pasat o minge minunată lui Vinicius Junior, care a dat cursă în suprafața de pedeapsă. Brazilianul a trimis mingea adânc în șaisprezece. Acolo, Rodrigo s-a eliberat de grija fundașului. Ederson a blocat primul șut al atacantului de la Real Madrid, dar nu a avut nicio șansă de recuperare.

Vezi și: Un gol a fost suficient! Bayern Munchen va juca în semifinalele Ligii Campionilor

Gazdele ar fi putut egala câteva minute mai târziu. Erling Haaland a ratat de puţin lovitura de cap. Cetăţenii au ameninţat din nou poarta oaspeţilor în minutul 27 al meciului. Şutul lui Kevin De Bruyne din afara suprafeţei de pedeapsă a fost blocat de Andrey Lunin. Chiar înainte de pauză, Jack Grealish a alergat pe partea stângă a terenului, dar șutul său a căzut în plasa laterală. Jucătorii au mers la vestiar cu scorul 1-0 pentru Real Madrid.

În a doua parte a competiției, echipa campioană a Angliei a căutat o modalitate de a înscrie egalarea. Au reușit să pătrundă de mai multe ori în apărarea regală, dar asta nu s-a tradus în goluri. Łunin s-a comportat bine între posturi. Golul a venit în minutul 76 al meciului. Jeremy Doku, care a intrat pe teren cu câteva minute mai devreme, a jucat mingea în suprafața de pedeapsă. Pasa a fost interceptată accidental de Antonio Rudiger. Mingea era la picioarele lui De Bruyne. Belgianul a lovit cu calm bara transversală și a egalat.

READ  Jucătorii Lecia Gdansk și Arca Gdynia la naționale

„Cetăţenii” nu au ezitat şi au decis să-i urmeze exemplul. S-au mutat în jumătatea lui Real Madrid și au atacat mai îndrăzneț. În minutul 82 al meciului, De Bruyne a ratat o mare ocazie de a marca un gol. Tânărul de 32 de ani a fost în poziția perfectă pentru a șuta, dar a trimis mingea peste bară. La finalul reprizei secunde, echipa gazdă și-a menținut superioritatea vizuală, dar nu s-a transpus în goluri. A devenit clar că ar fi necesare lucrări suplimentare.

Cele 30 de minute suplimentare nu au fost decisive. Rudiger a irosit cea mai bună ocazie de gol. Actorul german i-ar fi putut da lui Real Madrid conducerea, dar a ratat o ocazie de la foarte aproape. În sfârșit, este timpul pentru seria unsprezece.

A început cu o lovitură sigură a lui Julian Alvarez. O clipă mai târziu, Luka Modric s-a apropiat de minge. Dar croatul a tras un șut foarte slab, pe care Ederson l-a blocat cu ușurință. Dar bucuria „cetăţenilor” nu a durat mult. Bernardo Silva a șutat la mijlocul porții. Lunin nu s-a grăbit și a rămas pe loc, datorită căruia a reușit să prindă mingea fără probleme. După el, Jude Bellingham s-a apropiat de fotbal. Englezul l-a învins cu încredere pe Ederson. Apoi l-a lovit pe Mateo Kovacic. Cu toate acestea, Lunin a simțit intențiile mijlocașului City. Ucraineanul a salvat a doua lovitură de pedeapsă din această serie.

Apoi au marcat Vazquez, Foden, Nacho și Ederson, care de data aceasta au jucat rolul de marcator. În cele din urmă, Rudiger a ajuns la minge. Germanul a marcat un gol pentru a se asigura că echipa sa a câștigat cu 4-3 la penalty-uri și s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor. În meciul cu două etape, care va include participarea în marea finală, echipa regală se va confrunta cu Bayern Munchen. Cu câteva zeci de minute în urmă, bavarezii îl eliminaseră pe Arsenal.

READ  Wisła Kraków nedreptățită de judecător? Fostul arbitru este mulțumit. Nu există nicio scuză aici. [WIDEO]

Manchester City – Real Madrid. Rezultatul meciului. Care a câștigat?

Manchester City – Real Madrid 1:1 (3:4 RK)

Obiective: De Bruyne (76) – Rodrigo (12).

Rezultatul primului meci: 3:3

promovare: Real Madrid