Ce revenire pentru Magdalena Froch! Femeile poloneze au ajutat la fericire

Ce revenire pentru Magdalena Froch!  Femeile poloneze au ajutat la fericire

PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO/Foto: Magdalena Fręch

Rafal Smolensky

Magdalena Fręch a ajuns pe scara principală a competiției WTA 1000 pe terenurile dure de la Indian Wells, în ciuda înfrângerii suferite în tururile de calificare. Jucătoarea poloneză de tenis a învins-o joi pe Marina Zaniewska, datorită căreia va juca ca superstar.

Magdalena Fręch (WTA 106) ca singura jucătoare de tenis poloneză a intrat în calificări în două etape, dar în etapa sa decisivă a suferit o înfrângere dureroasă cu americanca Ashlyn Krueger (mai multe aici). În ciuda acestui fapt, femeia din Łódź a rămas la Indian Wells, pentru că a avut ocazia să ajungă pe scara principală ca „învinsă norocoasă”. Deja miercuri, două jucătoare de tenis s-au retras, iar poloneza a fost prima la rând.

Joi, reprezentantul nostru a primit vestea că americanca Lauren Davis a renunțat la Indian Wells. Fręch i-a luat locul, datorită căruia a devenit o adversară a Maryna Zaniewska (WTA 78) în primul tur. Fanii tenisului de pe râul Vistula o asociază foarte bine, pentru că a câștigat prima ediție a competiției WTA 250 de la Gdynia în 2021 (mutată ulterior la Varșovia). Belgianul a fost favorit, dar polonezul a fost cel care s-a bucurat de victoria 4: 6, 6: 4, 6: 2.

probleme în prima și a doua grupă

Primul grup a avut o traiectorie destul de ciudată, iar Fręch are cu siguranță ceva de regretat. Ea a condus de două ori cu un avantaj de break și de fiecare dată a pierdut serviciul fără probleme. Din starea de 2: 4, Zaniewska a trecut la treabă. Ea a preluat conducerea pe teren, a încetat să mai facă greșeli și a schimbat valul premierei. În al nouălea joc, ea a jucat o stenografie grozavă, luând conducerea pentru prima dată. După ce am schimbat partea, am folosit imediat prima minge set.

READ  Lewandowski a pierdut în fața lui Djokovic în sondajul pentru cei mai buni 10 sportivi europeni

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsport: Ce a făcut?! O aruncare grozavă din genunchi

La începutul celei de-a doua părți se repetă povestea părții anterioare a întâlnirii. Fręch a jucat cu răbdare și a luptat pentru fiecare punct și a fost răsplătită cu un break rapid, după care a reușit să facă 3: 0. Apoi poloneza a îmbunătățit scorul la 4: 1 și apoi a mai avut două puncte de break. La momentul amenințării, tenismanul de origine ucraineană a jucat excelent și a păstrat serviciul.

Situația de pe teren a început să se întoarcă periculos, așa cum s-a întâmplat în ultima etapă a primului set. Zaniewska a arătat din nou că poate fi o obișnuită și se prezintă mai bine decât poloneza. În al șaptelea joc, ea a compensat pierderea pauzei, iar după ce a schimbat echipele a fost un egal după 4. Apoi a fost un joc foarte egal, în care Fręch a apărat două puncte de break.

Acum a existat o altă evoluție. După ce și-a schimbat tabăra, tenismanul a început lupta, iar belgianul a făcut câteva erori neforțate. Trei piese de fixare au apărut rapid. La start, Zaniewska a băgat un revers în plasă și în astfel de condiții tenismanul de 25 de ani din Lodz a marcat un break cheie și a egalat.

Un meci grozav în a treia perioadă

Înainte să înceapă setul de decizie, ambele doamne au mers la o pauză de toaletă. După reluarea meciului, Fręch a fost primul care a trecut și a făcut 2-0. Zaniewska a compensat cu mare dificultate pauză în al treilea joc, iar după un timp a fost egalată după 2. Lupta a izbucnit din nou pe teren. Belgiana a jucat cu brio la retur, dar poloneza a supraviețuit și a câștigat serviciul cu 0-40.

READ  Legia.Net - Legia Warszawa - Maher Emreli: Aștept primul meci în fața fanilor Legia

Acest retur a fost evident înaripat de Fręch, care a preluat conducerea pe teren. Nervosa Zaniewska nu s-a ocupat de schimburi, spre deosebire de poloneza care a jucat rolul muzei. În al șaselea joc, jucătorul de la Lodz a marcat o descoperire. Apoi și-a arătat priceperea, punând capăt unui lung comerț cu un inel frumos. Am tăiat cu viteza de 5: 2, iar distanța a fost imposibilă pentru belgian. După ce și-a schimbat partea, tenismenul nostru a avut două mingi identice. La început, adversarul a greșit, iar duelul, care a durat 2 ore și 28 de minute, s-a încheiat.

Pentru a treia oară consecutiv, Fręch a fost pe scara principală a BNP Paribas Open și, la fel ca în 2021 și 2022, a câștigat primul duel. Câștigătoarea poloneză a intrat în turul doi, unde adversarul ei de sâmbătă va fi al patrulea tunisian Anas Jaber (WTA 4), Wimbledon și finala US Open 2022.

BNP Paribas este deschisIndian Wells (SUA)
WTA 1000, teren dur, fond de premii: 8,8 milioane de dolari
joi, 9 martie

Prima rundă de simplu:

Magdalena Frosch (Polonia, LL) – Marina Zaniewska (Belgia) 4:6, 6:4, 6:2

Programul turneelor ​​feminine și rezultatele
Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)