cel. Euro 2024: Nu a fost niciun sentiment în meciul Portugaliei, iar Cristiano Ronaldo nu a dezamăgit

cel.  Euro 2024: Nu a fost niciun sentiment în meciul Portugaliei, iar Cristiano Ronaldo nu a dezamăgit

PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES/Imagine: Cristiano Ronaldo (Portugalia)

Tomasz Rosinski

În meciul din turul doi din Grupa J a preliminariilor la Euro 2024, naționala Portugaliei a învins Luxemburgul cu 6:0, iar Cristiano Ronaldo a marcat o dublă.

Este clar că portughezul a intrat duminică în competiție ca un puternic favorit și și-a dorit să câștige cu încredere în fața Luxemburgului, care, în schimb, după un egal cu Slovacia (0: 0) a contat să se confrunte cu următorul adversar mai bine clasat.

Naționala Portugaliei a intrat bine în meci și a luat conducerea în minutul nouă. Apoi Nuno Mendes, după o centrare a lui Bruno Fernandez, a îndreptat mingea cu capul chiar în fața porții luxemburgheze, iar Cristiano Ronaldo a finalizat formalitățile acolo, punând mingea în plasă de la mică distanță.

Trecuse mai puțin de un sfert de oră și scorul era 2: 0 pentru oamenii lui Roberto Martinez. Bernardo Silva a aruncat mingea dintr-un colț al suprafeței de pedeapsă, iar Joao Felix a reușit frumos cu capul.

Urmărește videoclipul: Grzegorz Krychowiak va reveni la naționala Poloniei? — Nu o exclud.

Candidatura Portugaliei a continuat. În minutul 18, Silva a adăugat un assist, care a transformat o centrare precisă a lui Joao Balinha în gol.

Sferturile de finală ale ultimei Cupe Mondiale au controlat cu calm evenimentele de pe teren și și-au consolidat avantajul în minutul 31. Apoi Fernandez a jucat o pasă verticală strălucitoare, iar Ronaldo, în poziție solo, l-a învins pe Anthony Morris, completând duza. Până la urmă, nu s-au mai marcat goluri înainte de pauză.

READ  Anna Lewandowska stând lângă palmieri din Dubai, cu o șapcă colorată. Costa o avere! merita pretul?

După ce a schimbat cele două echipe, echipa portugheză nu a mai împins ritmul și a încercat să țină mingea mult timp. Totuși, în minutul 77, după măsuri de precauție, au mai dat o a cincea lovitură adversarei. Rafael Leao a arătat o centrare grozavă, iar Ottavio a reușit cu precizie de la aproximativ 6 metri.

După un timp, Leao ar fi putut adăuga un gol la asistență, dar a ratat lovitura de pedeapsă pe care și-a dictat-o ​​greșeala lui Laurent Jans.

Totuși, ceea ce a fost amânat nu i-a scăpat, iar Rafael Leao și-a făcut în sfârșit drum după o pasă a lui Ruben Neves, reușind rezultatul acestei confruntări.

Compozitii:

Luxemburg: Anthony Morris – Laurent Jans, Marvin Martins (46′ Florian Bonnert), Maxime Chanute, Mika Pinto – Christopher Martins Pereira (82′ Sebastian Thiel), Digivid Senani (46′ Matthias Olesen), Lars Gerson (46′ Dirk Carlsson), Leandro Barreiro – Vincent Till (70 Evandro Borges), Gerson Rodriguez.

Portugalia: Rui Patricio – Diogo Dalot, Antonio Silva, Ruben Dias, Danilo, Nuno Mendes – Bruno Fernandez (75′ Rafael Leao), Joao Balinha (87′ Diogo Jota), Bernardo Silva (64′ Ruben Neves) – Cristiano Ronaldo (64′ Goncalo) )) Ramos) Joao Felix (75 min. Ottavio).

Cartonașe galbene: Leandro Barreiro, Christopher Martins Pereira, Marvin Martins, Vincent Thiel (Luxemburg) și Cristiano Ronaldo (Portugalia).

Judecător: Radu Petrescu (România).

cel. Euro 2024, grupa J

-> Tomas Hajto fără milă către reprezentantul Poloniei. „Nu vreau sa cred”

READ  Lech - Lorata 1-2. Derby-ul de la Poznan de la Extraklassa 1995. Piotr Brabuki și două goluri