Cel mai bun candidat pentru a câștiga Liga Campionilor cu un avans de două goluri

Roșii au câștigat un avantaj de la începutul întâlnirii. Steagul roșu pentru Benfica au fost acțiunile lansate de Mohamed Salah și Sadio Mane. Aceste poziții nu s-au încheiat cu goluri, Dar oaspeții au avansat în minutul 17. Andrew Robertson a centrat dintr-o lovitură de colț și Ibrahim Konate a lovit cu capul de la șapte metri.

Liverpool a urmat lovitura și În minutul 34, scorul a fost 2-0. Adel Taarabt a primit mingea în centrul terenului, Trent Alexander-Arnold a centrat în suprafața de pedeapsă, când Luis Diaz a îndreptat cu capul către Mane pentru a pune mingea în plasă.

La finalul primei reprize, „Roșii” au avut ocazia să mai marcheze un gol, dar Salah a pierdut un duel unu-la-unu cu Odysseas Vlachodimos după o pasă superbă a lui Alexander-Arnold.

La începutul reprizei secunde, jucătorii Benfica nu au avut nimic de pierdut, Care a marcat un gol în legătură în minutul 49. Rafa Silva a centrat de pe dreapta, iar Konate a făcut o greșeală neașteptată când Darwin Nunez a ratat mingea. Cel mai bun trăgător din „Orłów” a încercat într-un alt post.

Ar trebui să fie o loterie după o oră de joc. Goncalo Ramos a centrat din stânga și Everton a șutat din interiorul suprafeței de pedeapsă, dar Alisson Becker a lovit mingea.

Câteva clipe mai târziu, șeful lui Liverpool, Jurgen Klopp, a făcut o schimbare în trei. Printre alții, Salah și Mane au fost înlocuiți de Diogo Jota și Roberto Firmino.

READ  Iga Świątek începe o nouă etapă. „Am ratat o masă” - Wiadomości

După această remaniere, meciul a fost egal. Oaspeții erau din nou la bal des. În minutul 81, înlocuitorul Jordan Henderson l-a centrat pe celălalt înlocuitor de pe dreapta, dar Diaz a lovit prost mingea și a trecut de bara.

După un timp, fanii roșiilor au putut să tremure când Becker Ramos „a dat din cap” în afara suprafeței de pedeapsă, dar portarul lui Liverpool a făcut-o cu adevărată tehnică braziliană.

Rezultatul meciului a fost decis în minutul 87. Naby Keita a jucat un careu pentru Diaz, care a trecut din plasă pe Flashodemos și a lovit mingea în plasă.

Prin urmare, oaspeții părăsesc stadionul da Luz cu un avans de două goluri. Revanșa va avea loc pe 13 aprilie pe Anfield Road.