Cel mai bun meci al Polonei și prima înfrângere finală

CSM Corona Brașov a pierdut sâmbătă seara cu CSM Arcada Galați în prima finală. După o victorie foarte luptată, cu 3-2. Foarte bine a jucat David Voch, reprezentând campioana CSM Arcada din acest sezon. Revanșa va avea loc mâine, la ora 19.00.

APARAREA CAMPIONILOR VS UN OPONENT NECONVENIENT

CSM Arcada Galati si CSM Corona Brasov au intrat in finala Ligii Romane din acest an. Primii jucători care au intrat au fost voleibaliştii lui Arcada, care au eliminat Dinamo Bucureşti în semifinale. Echipa capitalei a ieșit în frunte doar într-unul dintre cele trei meciuri, iar două meciuri între echipe s-au decis în setul al cincilea. De asemenea, au fost necesare trei meciuri pentru selectarea celor doi finaliști. În următoarea pereche, CSM Corona s-a întâlnit cu Bucureștiul, câștigând două din trei meciuri.

Aceasta este a șasea finală consecutivă a CSM Arcada. Galacz a câștigat precedentele cinci titluri de campionat. Jucătorii dominanti din ultimele sezoane îi urmăresc încet pe foștii șefi de la București în trofee, însă sarcina nu le va fi ușoară. CSM Corona este o inovație unică. În sezonul 2020/2021, echipa a fost promovată în prima ligă, apoi un an mai târziu și-a luat rămas bun de la ligă, terminând pe ultimul loc. După ce a petrecut sezonul pe dos, echipa a revenit în Divisia A1 și a ajuns în finală. În timpul sezonului regulat, finaliștii s-au întâlnit de două ori. În ambele ocazii, gazdele au ieșit în frunte cu o victorie cu 3-0 în fața opoziției.

Un pol printre finalişti

CSM Arcada Galati este reprezentata de David Voch din acest sezon. După ani de zile în care a jucat în PlusLiga și Darren ILiga, jucătorul de succes al naționalei de juniori a decis să părăsească țara. Alegerea a revenit campionului național. În timpul șederii în străinătate, polonezul a câștigat deja Supercupa, dar ambițiile sale la un astfel de club vor fi, fără îndoială, mai mari. Centrul de 26 de ani a jucat în 22 de meciuri și a marcat 69 de puncte în atac. De asemenea, a adăugat 30 de puncte de bloc și 14 ași de serviciu.

READ  Acordul guvernului cu fermierii și transportatorii pune capăt protestelor

Primul meci

În primul meci, CSM Corona Brașov a stabilit din start ritmul jocului. Cu toate acestea, au existat mai multe jocuri sparte de ambele părți. David Voch a marcat patru puncte pentru Arkady Galați, dar jocul remarcabil al pole-ului și al receptorului Marion Iulian Pauli nu a ajutat prea mult. Campioanele apărătoare au fost nevoite să accepte superioritatea rivalilor după ce au pierdut primul set la 16:25.

A doua parte a întâlnirii a fost de o cu totul altă natură. Enervate de mersul primului set, gazdele au acceptat provocarea. Meciul a fost aproape punct cu punct până când scorul a fost egal la 19. Apoi, brașovenii au pierdut setul doi la 19:25. De cealaltă parte a fileului, este de remarcat faptul că Augusto Colito Lopes a dominat complet meciul cu cincisprezece puncte după două jocuri.

Ambele echipe au câștigat pe rând următoarele două jocuri și au câștigat un avantaj imens. Încă din startul setului al treilea, jocul lui CSM Corona a fost condus de Dusan Stojsavljevic și Ewoud Gommans, care și-au făcut deja simțită prezența în acțiuni individuale. Cu toate acestea, jocul a fost împins la egalitate. Acest lucru s-a schimbat la mijloc când oaspeții au început să pună presiune pe gazde cu joc puternic. La final, pachetul a mers la CSM Brasov ora 25:17.

Al patrulea sfert de meci a luat o altă direcție, gazdele au dominat terenul, iar David Voch și Marion Ilian Bala și-au reafirmat performanțele excelente. Aldea și Karimisouchelmaei au adăugat puncte valoroase. A doua jumătate a setului s-a dovedit a fi decisivă, avantajul care le-a oferit apoi jucătorilor Arcada un meci de consolare și o victorie de 25:20. În tie-break, oaspeții și-au arătat priceperea și priceperea în atac încă de la început și au câștigat fără probleme majore cu 15:12. David Voch a avut un joc grozav, a marcat 15 puncte și a fost al doilea cel mai eficient jucător de partea învinsă.

READ  Teritorii instruite cu americani [FOTO]

Campionatul din Premier League României se joacă pentru trei victorii. Prima revanșă va avea loc mâine, luni, 22 aprilie. Întâlnirea este programată să înceapă la ora 7:00.
În primul meci pentru bronz, Dinamo Bucureşti a ieșit pe primul loc după o luptă aprigă. Vicecampionii de anul trecut au învins Rapid București în cinci seturi.

CSM Arcada Galati – CSM Corona Brasov 2:3
(16:25, 25:19, 17:25, 25:20, 12:15)
Rapid Bucuresti – Dinamo Bucuresti 2:3
(22:25, 25:21, 26:28, 25:21, 15:12)