CFR 1907 Cluj – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-0 (1-0). Liga Romaniei – a 13-a zi de meci din Liga I

CFR 1907 Cluj – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-0 (1-0).  Liga Romaniei – a 13-a zi de meci din Liga I

CFR Cluj avea nevoie de puncte pentru a rămâne în clasamentul ligii. Echipa a ocupat primul loc și a fost o alegere sigură pentru joc.

Echipele care apar aici s-au întâlnit de 12 ori în istoria duelului live. CFR Cluj a câștigat de nouă ori, a remizat două și a pierdut o singură dată.

Din primul minut, CFR Cluj a lovit puternic poarta adversă. Cu toate acestea, linia defensivă a lui Chepsy a fost bine stabilită și niciun atac nu a renunțat la un gol. Când Rashid Bouhenna a marcat primul gol în minutul 24, Norocul le-a zâmbit jucătorilor CFR Close. Cyprian Deek a contribuit la situația golului.

Singurul cartonaș galben a fost acordat echipei gazdă Bismarck Adje-Poteng în prima repriză. Era minutul 45 al luptei. Prima repriză s-a încheiat cu un avans modest la echipa CFR Cluj.

Echipa CFR Cluj a fost înlocuită cu un înlocuitor în repriza a doua, Mihai Bordeianu alăturându-se lui Bismark Adjei-Boateng.

În minutul 53 arbitrul a arătat spre metrul unsprezece, dar portarul a dat dovadă de intervenție bună și a salvat șutul lui Juan Culin. Din fericire, penalty-ul a răsturnat mingea și a recuperat cu bucurie golul. În minutul 59, jucătorul Sepsi Boubacar Fobana a primit cartonaș galben.

Câteva minute mai târziu, antrenorul Chef a decis să aducă puțin mai multă prospețime mijlocului terenului, iar în minutul 61 a înlocuit-o pe obosită Christy Barbus. Eder Gonzalez a demisionat pentru a calma mijlocul terenului. În minutul 62, Boubacar a intrat în spatele Mariei Thefenes în spatele lui Fobana. Mihai Bordeianu a primit cartonaș galben de la CFR Cluj în minutul 78.

Cu 10 minute înainte de finalul jocului, Mihai Bordianu a luat al doilea galben, slăbind în consecință echipa CFR Close. Jucătorul a primit cartonașul anterior în minutul 78. Antrenorul CFR Cluj i-a scăpat din mânecă și l-a lăsat pe Adrian Alexandro pe teren. Mijlocașul a jucat cinci meciuri ca înlocuitor în acest sezon. Cyprian Deek a trebuit să părăsească terenul. Rezultatele nu s-au schimbat până la finalul meciului. Meciul s-a terminat 2-0.

READ  înot. Campionatele Europene de la Roma 2022. David Popovici cu record mondial la 100 m liber. Paulina Beda și Anna Dowgeard fără medalie la proba de 50 m fluture