Ciocnirea campionilor la US Open în trei seturi. O zi frumoasă în Miami Cehă

Ciocnirea campionilor la US Open în trei seturi.  O zi frumoasă în Miami Cehă

Getty Images / Clive Brunskill / Fotografie: Bianca Andreescu

Lucas Ivanek

Campioanele de la US Open se confruntă miercuri la Miami (WTA 1000). Bianca Andreescu si Emma Radusunu s-au luptat de trei ori. Două jucătoare de tenis cehe, Karolina Muchová și Linda Noškova, și-au câștigat meciurile.

Prima rundă se încheie miercuri la Miami. La acest nivel, jucătorii de tenis clasați nu concurează, dar nu lipsesc ciocnirile interesante. Două campioane la US Open, Bianca Andreescu (WTA 31) și Emma Răducanu (WTA 72) s-au întâlnit cap la cap. Canadianul a avansat mai departe, învingându-l pe britanic cu 6-3, 3-6, 6-2.

Meciul a durat două ore și 33 de minute. Andreescu a lovit șapte ași. El a salvat 11 din 12 puncte de break și a transformat trei din 11 puncte de break. Câștigătorul Canadian US Open 2019 a avut 10 puncte de avantaj (96-86). Raducon din New York a câștigat titlul în 2021. Următoarea adversară a lui Andreescu este jucătoarea grecească Maria Zachary.

Linda Noskova (WTA 51) a trecut de Lucia Bronzetti (WTA 73) cu 6-3, 6-4. În 68 de minute, Cech a marcat 24 din 32 de puncte la primul serviciu. Ea a spart de două ori și a folosit patru dintre cele cinci puncte de break. În turul doi, jucătoarea de tenis de 18 ani o va înfrunta pe celebra ei compatriotă Petra Kvitova.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: Błachowicz a plecat într-o vacanță exotică. A arătat o fotografie de succes

READ  Slovacia a semnat un acord cu Ucraina privind importurile de cereale

Sorana Cîrstea (WTA 74) a învins-o pe Fernanda Contreras Gomez (WTA 179) cu 7-6(6), 6-2. Jucătoarea română a transformat primul set 3:5. A salvat trei puncte de set, unul în al 10-lea joc și două în tie break la 4-6. Într-un meci care a durat două ore și un minut, a pierdut serviciul o dată și a câștigat trei break-uri. Următorul adversar al lui Cirstia este franceza Caroline Garcia.

Karolina Muchova (WTA 55) a învins-o pe Jill Teichmann (WTA 32) cu 6:0, 6:2 în 58 de minute. Cech a mers 16 pentru 20 la primul serviciu. Ea a înfruntat un punct de break și a spart cinci din șapte șanse.

Miami OpenMiami (SUA)
WTA 1000, hard court (Lagould), 8,8 milioane de dolari în bani
miercuri, 22 martie

Simplu runda 1:

Linda Noskova (Cehia) – Lucia Bronzetti (Italia) 6-3, 6-4
Bianca Andreescu (Canada) vs Emma Raducanu (Marea Britanie) 6-3, 3-6, 6-2
Aleksandra Sasnovich vs Dalma Kalfi (Ungaria) 6-3, 7-6(5)

Nu va fi ușor! Campioană poloneză la Wimbledon pe pistă
Urmărește meciurile WTA Tour online pe CANAL+ cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători grozavi (Link sponsorizat)

READ  Bulgaria și România încearcă să convingă Austria să ridice dreptul de veto asupra acestor țări care aderă la spațiul Schengen.