Competiția a început la Rabat. Un campion de Grand Slam pentru început

Competiția a început la Rabat.  Un campion de Grand Slam pentru început

PAP/EPA / MIGUEL SIERRA / FOTO DE: SLOANE STEPHENS

Lucas Ivanek

Americana Sloane Stephens va fi cea mai populară participantă la turneul WTA 250 de la Rabat. Egipteanca Mayer Sherif a câștigat primul meci duminică.

La Rabat, jucătorii de tenis au șansa de a-și testa forma înaintea Roland Garros (începând cu 28 mai). Sloane Stephens (nr. 2), campioană US Open 2017, în Maroc, americanca a mai jucat în finala de Grand Slam de la Paris în 2018. Prima ei adversară a fost Vera Zvonareva, finalista la Wimbledon și US Open 2010.

Martina Trevisan (nr. 1) va apăra titlul. Italianul este semifinalist la Roland Garros 2022. Ea o va înfrunta pe spaniola Nuria Parisas Diaz în primul tur. O altă jucătoare de tenis din Peninsula Iberică a fost învinsă de finalista US Open 2021, Leila Fernandez (nr. 5). Atleta canadiană Angela Fida îl întâlnește pe Poluda.

Mayer Sheriff (WTA 43) a învins-o pe Kateryna Baindl (WTA 81) cu 6-1, 6-3 în primul său meci. În 93 de minute, egipteanul clasat pe locul trei a marcat 26 din 32 de puncte la primul serviciu. El a salvat un punct de break și a transformat patru din 10 oportunități de break. Ea se va confrunta fie cu Kristina Mladenovic, fie cu Julia Riera în turul doi.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: Miss Euro înnebunește! „În sfârșit Mamba”

Leolia Jeanjean (WTA 125) a învins-o pe Gabriela Lee (WTA 372) cu 7-6(4), 5-7, 6-3. În primul set, franțuzoaica a revenit de la 3:5 și și-a asigurat trei seturi de mingi. De la 2:4 la al doilea, ea a mers cu 5:4, dar a pierdut următoarele trei jocuri. Jeanjean a deschis setul al treilea cu un serviciu, dar apoi a avut două break-uri.

READ  MF: Polonia părăsește Banca Internațională pentru Cooperare Economică

Meciul a durat două ore și 58 de minute. Ambii jucători au avut câte opt pauze. Jeanjean a mai marcat două puncte (117-115). A fost prima întâlnire cu Lee. Următoarea adversară a francezei va fi kazahaza Julia Putintseva (nr. 6) sau marocana Aya El Aouni.

Grand Prix d’SAR La Princesse Lalla Meriam, Rabat (Maroc)
WTA 250, teren pe zgură, fond de premii 259,3 mii. dolari
Duminică, 21 mai

Simplu runda 1:

Mayer Sherif (Egipt, 3) – Kateryna Bindal (Ucraina) 6-1, 6-3
Leolia Genjean (Franţa) – Gabriela Lee (România) 7-6(4), 5-7, 6-3

Desenul scării principale:

Martina Trevisan (Italia, 1) – Nuria Parisas Diaz (Spania)
Sada Nahimana (Burundi) – Jana Fed (Croația, K)
Julia Graber (Austria) – Isaline Bonaventure (Belgia)
Cagla Buyukakcay (Türkiye) – Linda Fruhvirtova (Republica Cehă, 7 ani)

Mayer Sherif (Egipt, 3) – Kateryna Bindal (Ucraina)
Christina Mladenovic (Franța) – Julia Riera (Argentina)
Leolia Jeanjean (Franța) – Gabriela Lee (România)
Aya El Aouni (Maroc, WC) – Julia Putintseva (Kazahstan, 6 ani)

Tatiana Maria (Germania, 8) – Tatiana Prosorova (K)
Rebecca Pettersson (Suedia) – Lucia Bronzetti (Italia)
Kamila Rachimova – Malak El Allami (Marocco WC)
Anastasia Tikhonov (K) – Alicia Parks (SUA, 4)

Leila Fernandez (Canada, 5 ani) – Angela Fida Poluda (Spania, LL)
Miss Woodwardy (Ungaria) – Peyton Stearns (SUA)
Timea Babos (Ungaria, K) – Irina Kromazova
Vera Zvonareva (WC) – Sloane Stephens (SUA, locul 2)

citeşte mai mult:
Jan Zieliński succes în viață. Asa merge istoria!
Încă o remiză în meciul lui Rybakina. Și în finală!
Urmărește meciurile WTA Tour online pe CANAL+ cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători grozavi (Link sponsorizat)

READ  Club Sporty Universidata Gryova - FC Urges Fidesty 3-0 (1-0). Liga - Meciul Ziua 1