Competiția China Open a început. Există prima senzație

Competiția China Open a început.  Există prima senzație

Getty Images/VCG/Imagine: Yu Yuan

Rafael Smolensky

Sâmbătă, la Beijing au avut loc primele meciuri din categoria principală a turneului WTA 1000 hard court. Nu au lipsit entuziasmul și rezultatele surprinzătoare în capitala chineză.

Cea mai mare surpriză a zilei a fost înfrângerea numărului 29 mondial, Elise Mertens. Belgianul a câștigat cu încredere primul set al meciului împotriva lui Yue Yuan, dar apoi a ieșit în prim-plan reprezentantul Imperiului Celest. În repriza secundă, jucătorul gazdei a încercat să ia trei pauze și apoi a început cu brio meciul decisiv. Belgianul a compensat pauză de trei ori, dar în al zecelea meci chinezii au câștigat break-ul decisiv.

După două ore și 40 de minute, Yuan a obținut o victorie dramatică. Ea l-a învins pe Mertens cu 3: 6, 6: 1, 6: 4. Actuala jucătoare de tenis clasată pe locul 147 WTA a arătat că jucătorii echipei gazdă sunt o forță de luat în seamă la Beijing. Yuan, care a primit un wild card, se va confrunta în turul doi cu italianca Yasmine Paolini sau brazilianca Beatriz Haddad Maya.

Petra Martic și Sorana Cîrstea s-au luptat și ele într-un duel în trei seturi. Românca, clasată pe locul 26 mondial, părea favorită, dar în etapa finală a grupei a treia, croatul a fost mai eficient. Deși numărul 49 mondial nu a câștigat în al zecelea joc, ea nu a dezamăgit în tie-break. Ea a câștigat în cele din urmă cu scorul de 6:2, 2:6, 7:6(3) și s-a calificat în turul doi.

READ  Elveția: sfaturi, posibilități, previzualizare 11/21 Sh. euro

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportcie: Privește cu atenție. Ea a furat spectacolul în centrul orașului

Marta Kostyuk a revenit sâmbătă de la 0-1 în două seturi. La premieră, ucraineanca a fost complet surprinsă de Elisabetta Cocciarito. Dar apoi a fost o mare reacție în partea a doua a meciului și situația de pe teren a început să se schimbe. În al treilea joc, italianul a câștigat avantajul de a sparge serviciul, dar a pierdut rapid acest avantaj. Reprezentanta vecinilor noștri estici a câștigat întregul meci 1:6, 6:3, 6:4.

Prima concurentă a fost a patra cap de serie Jessica Pegula, care a primit inițial un bilet gratuit. Ea se va confrunta cu americanca Anna Blinko. Jucătoarea de tenis rusă, aflată în prezent pe locul 40 în lume, a învins-o pe croata Donna Vekic, pe locul 20, cu scorul de 6:3, 7:5.

Tatiana Maria a avansat și ea în turul doi. Germana a avut nevoie de șapte sferturi de oră pentru a o învinge pe italiana Martina Trevisan cu 6:3 și 7:6 (2). Jucătorii din vecinii noștri din vest se vor înfrunta acum cu kazaha Yelena Rybakina sau chinezoaica Qinwen Cheng.

Sâmbătă a avut loc și un duel între Varvara Gracheva și Anastasia Potapova. Franțuzoaica a câștigat în trei seturi și ar putea fi adversara lui Iga Światek în turul doi dacă o învinge luni pe spaniola Sara Sorribes (mai multe aici).

China OpenBeijing, China)
WTA 1000, teren dur, fond de premii 8,127 milioane USD
Sambata 30 septembrie

Se joacă prima rundă de simplu::

Yu Yuan (China, Cupa Mondială) – Elise Mertens (Belgia) 3:6, 6:1, 6:4
Tatiana Maria (Germania) – Martina Trevisan (Italia) 6:3, 7:6(2)
Ana Blinkoa – Donna Vekic (Croația) 6:3, 7:5
Marta Kostyuk (Ucraina) – Elisabetta Cocciarito (Italia) 1:6, 6:3, 6:4
Petra Martic (Croația) – Sorana Cîrstea (România) 6:2, 2:6, 7:6(3)

READ  Cum a debutat „străinul” în echipa națională? Vă dorim un început de bani în stilul Olisadebe și Obraniak!

Multe gratuit: Jessica Pegula (SUA, 4); Maria Sakkari (Grecia, 6); Weronika Kudermetwa (16); Anastasia Pavlyuchenkova

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)