Competiția masculină începe la Kosargi. O debutantă aproape de surpriză

Competiția masculină începe la Kosargi.  O debutantă aproape de surpriză

Instagram / filip_pieczonka / În fotografie: Filip Pieczonka

Rafael Smolinsky

Duminică, rundele de calificare pentru ATP Challenger Tour au început pe terenurile dure din Kozerki, lângă Grodzisk Mazowiecki. Dintre reprezentanții Poloniei, Marcel Kamrowski și Filip Biesonka au fost cei mai aproape de a trece în turul doi.

Marcel Kamrowski a fost la un pas de un mare debut la nivel de Challenger. Reprezentantul Poznań AZS, Rubin Statham (ATP 463) a vărsat sângele neozeelandezului. În al treilea set, a avut chiar și trei puncte de meci, dar a ținut serviciul adversarului. La final, tenismenul Kiwi a câștigat cu 6:7(7), 6:2, 7:5 după două ore și 44 de minute.

Sferturile de finală ale ITF World Tennis Tour, Filip Piecsonka, a jucat și el într-o luptă în trei seturi la Łódź. În calificările pentru Lotto Kosherki Open, tânărul de 19 ani a avut o sarcină mai grea ca jucător de tenis cu istorie în turneu Marius Kopil (ATP 346) i-a stat în cale. Poloneza a câștigat primul set și a avut un avantaj de break în setul doi, dar românca a răspuns. A câștigat cu 3: 6, 6: 4, 6: 1 după două ore și 11 minute.

Doi Bialo-Cervon, în vârstă de 18 ani, au avut șansa de a debuta duminică pe terenurile profesioniste. Damian Bicars îl înfruntă pe Adria Soriano Barrera (ATP 448) cu „al șaselea”. Columbianul nu i-a dat prea multe șanse începătorului, deoarece a câștigat convingător cu 6:2, 6:1 în 56 de minute. Tânărul polonez a încercat să facă pauză, dar a pierdut serviciul de cinci ori. Soriano Barrera îl va înfrunta pe Statham în finala de calificare.

READ  Primul Ecuador din istoria Inter Milano

Începătorul Jakub Krawczyk a câștigat toate cele trei jocuri. S-a confruntat cu Akira Santillan (ATP 423), care a fost cândva cel mai bun junior din lume. Australienii nu au avut nicio problemă să-l învingă pe tânărul polonez. A avut multe puncte de break și în cele din urmă a câștigat cu 6:1, 6:2 în 85 de minute. Când tenismenul de la Antipode avea deja un mare avantaj în setul doi, reprezentantul nostru l-a surprins o singură dată.

Loto Kozerki OpenGrodzisk Mazowiecki (Polonia)

O altă provocare de la Iga Switek. Se poate juca cu poloneza Arina Sabalenka
Prima astfel de poziție pentru Hubert Hurkacz în trei ani. Novak Djokovic s-a întors

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsport: Cu ce ​​au venit?! Vezi ce fac acești jucători de baschet

Urmărește meciurile Turului WTA online pe CANAL+ cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători grozavi (Link sponsorizat)