Concert în Ekstraklasa după pauză. Au terminat toamna cu succes

Concert în Ekstraklasa după pauză.  Au terminat toamna cu succes

Meciul dintre Piast Gliwice și Stal Mielec a fost penultimul meci din Ekstraklasa din acest an calendaristic. Apoi se va juca doar meciul programat miercuri Meci târziu între Cracovia și Legia Warszawa.

Înainte de meci, ambele echipe se aflau perfect în clasament – ​​Stal Milik era pe locul 10 cu 23 de puncte, în timp ce Piast Glijevic avea un punct mai puțin și era pe o poziție inferioară. sÎnainte de această rundă, până acum fuseseră extrase 12 dintre cele 17 meciuri.

Prima repriză a meciului nu a fost captivantă, iar după doar un sfert de oră am avut prima ocazie în acest meci. Krzysztof Wołkowicz de la Stal a marcat cu o lovitură de cap din apropiere. Dar a dus mingea peste poartă.

Piast a răspuns cu o oportunitate Michael Ameyaw, al cărui șut din apropiere a fost blocat de portarul lui Stahl. Acesta a fost primul șut în poartă din meci, în minutul 34.

Avantajul vizual după prima repriză a meciului a fost deținut de Piast, dar nu a fost confirmat cu niciun detaliu.

Două schimbări în pauză au dus la golirea pungii de poartă

Reacția antrenorului Aleksandar Vukovic la pauză a fost imediată. După minutul 45, antrenorul Piast a făcut două înlocuiri, scoțându-i pe Patryk Urbański și Miłosz Szczepański de pe teren și aducând în meci pe Patryk Dziczek și Jorge Felix.

Al doilea gol a fost deja marcatObținut de Jorge Felix, prezentat de Vukovic. În minutul 62, Piast a mărit scorul. După o mișcare foarte frumoasă, Ameyaw a intrat în suprafața de pedeapsă, iar după o mică confuzie, Felix a arătat cele mai mari reacții în interiorul suprafeței de pedeapsă.

După 11 minute, soarta meciului era practic decisă. Damian Kadzior a marcat o lovitură liberă. Mingea a sărit de pe perete și după ce a sărit l-a derutat complet pe portarul lui Staal. 3-0!

Piast și Staal sunt promovați deasupra zonei de retrogradare

Acest rezultat înseamnă că Piast nu doar că și-a depășit rivala de astăzi, dar l-a depășit și pe Radomiak în clasamentul din ligă și a urcat pe locul nouă în tabel. Ei sunt la doar două puncte de Gornik Zabrze, locul șapte.

Staal avea să încheie căderea pe locul 11 ​​în tabel. Sunt la patru puncte de zona retrogradării.

Alexander Vukovic/Piotr Dzerman / Corespondent/Stiri de Est

Damian Kadzior și-a prelungit contractul cu Piast Gliwice/Piast Gliwice/Materiale de presare

Pentru un gol (Episodul 113) Legia Varșovia în Conferința El-Jose Dacă nu ar fi fost viteza lui, ar fi jucat pentru Real Madrid. video /Pentru un singur gol/Polsat Joe