Concurentul elvețian al lui Schweteck. Maratonul Andresco

Concurentul elvețian al lui Schweteck.  Maratonul Andresco

PAP/EPA/PETER KLAUNZER/În imagine: Jill Teichmann

Lukas Ivanek

Jill Teichmann o învinge pe americanca Claire Liu în trei seturi la Campionatul WTA 250 de la Bad Homburg. Elvețianul va fi un alt rival pentru Ega Schwitk. Canadeanca Bianca Andreescu se luptă cu trei sute în spatele ei.

Prima rundă se încheie luni la Bad Homburg. A avut loc o ciocnire între doi tenismeni care au trecut prin preliminarii. Jill Teichmann (WTA 129) a învins-o pe Claire Liu (WTA 95) cu 3-6, 6-3, 6-4. Întâlnirea a durat 2 ore și 18 minute. Elvețiana a marcat 44 din 55 la primul serviciu. A salvat cinci din șapte puncte de break și a transformat trei din cinci puncte de break. În turul doi, Teichmann o va înfrunta pe Iga Świątek.

Bianca Andreescu (WTA 51) a trecut de Sunay Kartal (WTA 264) cu 6-2, 3-6, 7-5. În al treilea set, britanică a egalat de la 1:4 la 4:4, dar în cele din urmă canadianca și-a zdrobit rezistența. Bătălia a durat 2 ore și 27 de minute. Campioana US Open din 2019 a servit șapte ași. Ea a anulat opt ​​dintre cele zece puncte de break și a transformat patru dintre cele 15 puncte de break. Următoarea ei rivală va fi spaniola Rebecca Massarova.

Mayar Sharif (WTA 31) a învins-o pe Anna-Lina Friedsam (WTA 87) cu 4-6 6-4 7-5. În meciul de două ore și 16 minute, egipteanca a servit șase ași și a marcat 48 din cele 61 de puncte ale ei la primul serviciu. A fost spart de două ori și trei dintre cele șapte puncte de break au fost folosite.

READ  Knockout, knockout, knockout! Înfrângerea polonezilor în Cupa Mondială. Revenind acasă la echipa națională a Poloniei

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: spectacole ale fiicei starului tenisului

Varvara Graccio (WTA 43) a învins-o pe Jacqueline Christian (WTA 133) cu 6:2, 6:1 în 55 de minute. Reprezentanta Franței a folosit cinci din cele opt puncte. Linda Noskova (WTA 45) a câștigat cu 6:2, 7:5 cu Katerina Bendel (WTA 86). În setul doi, cehoaica ar fi putut termina meciul la 5:4, dar a ratat cinci mingi de meci. Am pierdut următoarele două meciuri.

Întâlnirea dintre Laila Fernandez (WTA 96) și Lina Papadakis (WTA 332) a durat doar 54 de minute. Canadiana a învins-o pe germană cu 6: 0, 6: 1. Câștigătoarea finalei US Open 2021 a câștigat 24 din cele 26 de puncte ale ei la primul serviciu. Ea a răspuns la un punct de break și a transformat cinci din șase șanse de break.

Bad Homburg Open ChampionshipBad Homburg (Germania)
WTA 250, teren de iarbă, fond de premii 259,3k. dolar
luni 26 iunie

Prima rundă de simplu:

Mayar Sharif (Egipt, 4 ani) De Anna-Lena Friedsam (Germania) 4:6, 6:4, 7:5
Bianca Andreescu (Canada, 5) a trecut de Sunai Kartal (Marea Britanie, DA Australia) cu 6-2, 3-6, 7-5.
Jill Teichmann (Elveția) vs Claire Liu (SUA) 3-6, 6-3, 6-4

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)

READ  Iga ¦wi ± tek începe competiția de la Wimbledon. Unde si cand ma uit? [Transmisja TV, stream online] Tenis